Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Çinli öğrencilerin konuşma kaygılarının değerlendirilmesi
Evaluation of speaking anxiety of Chinese students learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 804076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Çinli öğrencilerin Türkçe konuşma kaygısı düzeyleri araştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin konuşma kaygılarının; cinsiyet, okudukları üniversiteler ve sınıflar, geldikleri bölge, günlük konuşma etkinliklerine ayırdıkları süre, daha önce Türkiye'ye gelip gelmedikleri, Türkçe öğrenme amacı ve bildikleri yabancı dil sayısı gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Çin üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinde öğrenim görüp araştırmaya gönüllü olarak katılan 106 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin demografik bilgilerinin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgiler Formu, konuşma kaygı düzeylerinin belirlenmesinde ise Özdemir tarafından 2013 yılında geliştirilen Konuşma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin maddeleri, sınıf içi performans, özgüven eksikliği, sosyal baskı ve öznel inançlar olmak üzere dört boyut altında incelenmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Çinli öğrencilerin Türkçe konuşma kaygısının orta ile yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin konuşma kaygıları cinsiyete, okudukları üniversiteye ve sınıfa, daha önce Türkiye'ye gelip gelmediklerine ve bildikleri yabancı dil sayısına göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Konuşma kaygılarının öznel inançlar alt boyutunda, batı bölgelerinden gelen öğrencilerin Türkçe konuşma kaygı düzeylerinin orta ve doğu bölgelerinden gelen öğrencilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öznel inançlar alt boyutunda, günde 1-2 saat arası konuşma pratiği yapan öğrencilerin konuşma kaygı düzeyinin, günde 0-1 saat arası konuşma pratiği yapanların konuşma kaygı düzeyinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çinli öğrencilerin Türkçe öğrenme amaçları açısından ise özgüven eksikliği alt boyutunda“diğer”seçeneğini işaretleyen öğrencilerin konuşma kaygısının, Türkçeyi Türk kültürünü öğrenmek veya Türkiye'de yaşamak için öğrenen öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of Turkish speaking anxiety of Chinese students who learn Turkish as a foreign language has been investigated. In addition, whether there is a significant difference in their speaking anxiety based on variables such as gender, universities and grades they attend, hometowns, time spent on daily speaking activities, previous trips to Turkey, purpose of learning Turkish, and the number of foreign languages they know, has been examined. The sample of this study consisted of 106 students who voluntarily participated from the Turcology departments of Chinese universities. The Personal Information Survey developed by the researcher was used to obtain the students' demographic information, and the Speech Anxiety Scale developed by Özdemir in 2013 was used to determine their levels of speech anxiety. The scale was analyzed under four sub-dimensions, which are In-Class Performance, Lack of Confidence, Social Pressure, and Subjective Beliefs. The data collected was analyzed using the SPSS 25.0 program. As a result of the study, it was found that Chinese students have a moderate to high level of Turkish speaking anxiety. The students' speaking anxiety did not show a significant difference based on variables like gender, university and grade level, previous travel to Turkey, or the number of foreign languages they know. However, it was found that students from western regions had higher levels of Turkish speaking anxiety in the Subjective Beliefs sub-dimension compared to students from eastern regions. Also in the Subjective Beliefs sub-dimension, it was determined that students who practiced speaking for 1-2 hours per day had a higher level of speaking anxiety than those who practiced speaking for 0-1 hour per day. In terms of Chinese students' purposes for learning Turkish, in the Lack of Confidence sub-dimension, it was found that students who chose the choice of“others”had a higher level of speaking anxiety than students who learn Turkish to understand Turkish culture or live in Turkey.