Aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity levels and related factors of individuals over 18 years of application to family medicine polyclinics
  1. Tez No: 804086
  2. Yazar: SERTAÇ YURDAKAVUŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Fiziksel aktivite kişisel ve toplumsal sağlığın geliştirilmesinde en değerli araçlardan biridir. Bu araştırmamızda Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) ile eğitim araştırma hastanemizin aile hekimliği poliklinik hastalarının, sosyal hayatlarında yaptıkları fiziksel aktivite düzeyinin saptanıp; sosyodemografik verilerle kıyaslanarak gidişatın gözlemlenmesi, bu sayede kişilere rehberlik edilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma 01.02.2023–01.06.2023 tarihleri arasında yüz yüze anket şeklinde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine ayaktan başvuran bireyler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü evreni bilinmeyen örneklem formülüne göre, %95 güven sınırında 0.05 hata payı ile 384 olarak hesaplanmıştır Çalışmaya, dahil olma kriterlerini karşılayan 401 birey katılmış olup anket formunu eksiksiz ve doğru dolduran 389 birey çalışma grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Physical activity is one of the most valuable tools in the development of personal and social health. In this study, the level of physical activity in the family medicine outpatient clinic of our training and research hospital was determined in their social lives with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (UFAA-KF); It is aimed to observe the progress by comparing it with sociodemographic data and to guide people in this way. Materials and Methods: The study was conducted in the form of a face-to-face survey between 01.02.2023 and 01.06.2023. The population of the study consisted of outpatients who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics. The sample size was calculated as 384 with an error margin of 0.05 at the 95% confidence limit, according to the sample formula of unknown universe. 401 individuals who met the inclusion criteria participated in the study, and 389 individuals who filled out the questionnaire completely and correctly formed the study group. Results: It was observed that 39 of the participants had MET scores below 600, 245 of them between 600 and 3000, and 105 of them more than 3000. 53.8% of those with a MET score below 600 were male; 55.5% of those between 600 and 3000 are women; 54.3% of those over 3000 were male. There was no statistically significant difference between the MET score groups and gender (p>0.05). It was found that the mean weight of the participants did not differ statistically according to the MET score groups (p>0.05). It was observed that the mean age of the participants with a MET score between 600 and 3000 was statistically significantly higher than those with a MET score above 3000 (p0.05). Twenty of the employees had MET scores below 600, 138 of them between 600 and 3000, and 45 of them over 3000. A statistically significant relationship was observed between the occupational groups of the participants and their MET score groups (p=0.033). 30.8% of people with a MET Score below 600 are workers; 26.9% of those with a Med score between 600 and 3000 are self-employed; It was found that 36.2% of those above 3000 were self-employed. The presence of chronic disease was found in 14 of those with a MET score below 600, in 108 of those with a MET score between 600 and 3,000, and in 21 of those with a MET score above 3000.