Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge uyuşmazlığı sorunu ve Türkiye
Exclusive economic zone dispute in Eastern Mediterrenian and Turkey
  1. Tez No: 804094
  2. Yazar: FATİH GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının paylaşılmasına ilişkin son dönemlerde yaşanan ihtilaflar, Türkiye bakımından büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle son dönemlerde bölgede keşfedilen doğal kaynaklar nedeniyle Doğu Akdeniz'in önemi giderek artmış ve bu kapsamda bölge devletlerinin deniz yetki alanlarının paylaşılması konusuna olan ilgisi en üst düzeye çıkmıştır. Yunanistan ve özellikle de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), kendi çıkarlarını azami seviyeye çıkarabilmek maksadıyla Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ni yok sayan politikalar izleyerek bölge devletleriyle çeşitli andlaşmalar yapmakta ve bu durum da Doğu Akdeniz'in istikrarını bozmaktadır. Türkiye ve KKTC tarafından, GKRY ve Yunanistan'ın yaptıkları tek taraflı andlaşmalar uluslararası hukuka uygun olmamaları gerekçe gösterilerek tanınmamaktadır. Türkiye, yarı kapalı bir deniz olan Doğu Akdeniz'de sınırlandırmanın ancak tüm bölge ülkelerinin katılımının sağlandığı bir andlaşma ile yapılması gerektiğini belirtmektedir. Bununla beraber Türkiye'nin hâlihazırda KKTC ve Libya dışında bir bölge devletiyle andlaşma imzalamamış olması Türkiye'nin işini zorlaştırmaktadır. Çalışmamızda Doğu Akdeniz'e yönelik olarak bölge ülkelerinin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) politikaları incelenecek, müteakiben deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında kullanılan ilkelere değinilerek konuya ilişkin uluslararası yargı kararları irdelenecektir. Son olarak, uluslararası hukuk bağlamında sınırlandırma konusunda Türkiye'nin öne sürebileceği tezlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The recent disputes regarding the sharing maritime jurisdiction in the Eastern Mediterranean are of great importance for Turkey. The importance of the Eastern Mediterranean has increased, especially due to the natural resources discovered in the region recently, and in this context, the interest of the regional states in the sharing of maritime jurisdiction areas has reached the highest level. In order to maximize their own interests, Greece and especially the Greek Cypriot Administration (GCA) make various agreements with the regional states by following policies that ignore Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), and this situation destabilizes the Eastern Mediterranean. The unilateral agreements made by GCA and Greece are not recognized by Turkey and the TRNC on the grounds that they do not comply with international law. Turkey states that the delimitation in the Eastern Mediterranean, which is a semi-enclosed sea, should only be done with an agreement in which all the countries of the region participate. However, the fact that Turkey has not signed an agreement with a regional state other than the TRNC and Libya makes it difficult for Turkey. In our study, the Exclusive Economic Zone (EEZ) policies of the countries in the region for the Eastern Mediterranean will be examined, and then the principles used in the delimitation of maritime jurisdiction areas will be discussed and international judicial decisions on the subject will be examined. Finally, the theses that Turkey can put forward on limitation in the context of international law will be included.