İhracat finansmanında türev ürünler ve Türkiye uygulaması
Derivative products in export financing and an application for Turkey
- Tez No: 804093
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren ihracatçı firmaların finansal performansları ve risk yönetimlerine türev ürünlerin etkisini incelemektedir. Dört firma üzerinde gerçekleştirilen regresyon analizleri ile türev araçların etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, türev araç kullanımının firmalara bağlı olarak farklı mali sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır. Arçelik, Tüpraş, THY ve Ereğli için yapılan analizlerde, türev araçların likidite oranı, kaldıraç oranı, aktif devir hızı ve ROA üzerinde değişken etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, türev araç kullanımının ve etkilerinin sektör ve firmalara göre farklılaşabileceğini göstermektedir. Firmaların türev araçlarını kullanırken sektör dinamikleri, finansal yapı ve risk yönetimi hedefleri doğrultusunda kararlar alması önem taşımaktadır. Elde edilen bulgular, türev araçların kullanımının firmaların risk yönetimi ve finansal performanslarını etkileyen önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Ayrıca, daha kapsamlı ve sektörel düzeyde yapılan araştırmaların önemi vurgulanmaktadır. Çalışma sonucunda, türev araçların finansal risk yönetimi ve performans için önemli bir bileşen olduğu ve etkin kullanımıyla firmaların risk yönetimi ve finansal performanslarını iyileştirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of derivatives on the financial performance and risk management of exporting firms operating in Turkey. The effects of derivative instruments are evaluated through regression analyses on four firms. The findings reveal that using derivatives has different financial implications depending on the firm. Analyses for Arçelik, Tüpraş, THY, and Ereğli reveal that derivatives have variable effects on liquidity ratio, leverage ratio, asset turnover, and ROA. This suggests that the use and effects of derivative instruments may differ across sectors and firms. Firms must make decisions aligning with industry dynamics, financial structure, and risk management objectives when using derivative instruments. The findings suggest that using derivatives is an essential factor affecting firms' risk management and financial performance. Moreover, the importance of more comprehensive and sectoral research is emphasized. The study concludes that derivatives are an essential component of financial risk management and performance, and their effective use can improve firms' risk management and financial performance.