Kronik böbrek yetmezlikli anemik olgulara uygulanan tam kan transfüzyonunun böbrek fonksiyonu ve kan üre düzeyi üzerine etkisi
  1. Tez No: 80410
  2. Yazar: YAŞAR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
- 22 - ÖZET Anemi, kronik böbrek yetmezlikli hastaların değişmez bir laboratuvar bulgusudur. En önemli faktör böbrekler tara fından kana salınan eritropoietik faktördür. Hastalarda bu faktörün azalması konservatif ve hemodiyaliz tedavisi prog ramlanan hastalara yerinde uygulanan eritrosit süspansiyonu ve tam kan transf üzyonunun yararını açıklar. Transf üzyonlar böbrek fonksiyonlarını düzelterek üre ve diğer azotlu bile şiklerin retansiyonunu azaltabilir. Araştırmamıza aldığımız olguların sayılarının sınır lılığı ve kreatinin klirens değerlerinin heterojen bir dağı lım göstermesine karşın transfüzyon sonrası kreatinin kli rens değerlerinde anlamlı artma oldu. Üre değerlerinde önem li değişiklik saptanmadı. Kontrol grubu olan kronik post hemorajik anemilili olgularda da transf üzyonlar sonucu kreatin klirens değerle rinde anlamlı artma oldu. Üre değerleri önemli değişiklik göstermedi.
Özet (Çeviri)
- 23 SUMMARY Anemia is an invariable laboratory finding of chronic renal failure. The most important factor secreted from the kidneys to blood is the erythropoietic factor. If a conser vative treatment and an hemodialysis therapy are intended, transfusions of the erythrocyte suspensions and of the whole blood are helpful because of the decrease of this erythro poietic factor at the patients with the chronic renal fai lure. These transfusions help kidneys function properly and may reduce the blood levels of the compounds with nitrogen. Despite the limited number of cases in our work and the heterogenous distribution of creatinine clearance val ues, the increases of the creatinine levels were found to be significant statistically. The urea levels did not show any significant differences before and after the trans fusions. The results obtained from the transfusions of the control group consisting of the patients hospitalized for the chronic post-hemorragic anemia showed significant in creases at the levels of creatinine clearance. The urea levels did not show any significant changes.