İnşaat sözleşmesinin sona erdirilmesi
Termination of construction contract
  1. Tez No: 804106
  2. Yazar: UMUT OZAN ERGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Tezin araştırma konusu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 470. ve 486. maddelerine tabi ve eser sözleşmesinin bir türü olan inşaat sözleşmelerinin, işsahibi ve yüklenici tarafından sona erdirilmesidir. İnşaat sözleşmesinin sona erdirilmesi durumlarını tüm yönleriyle ele almayı amaçlayan çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Tez kapsamında ilk bölümde inşaat sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları ve sözleşmenin şekline yer verilmiştir. İkinci bölümde inşaat sözleşmesinin işsahibi ve yüklenici tarafından sona erdirilmesine neden olabilecek hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise işsahibi ve yüklenicinin sözleşmenin sona erdirilmesine ilişkin olarak edimlerin ne şekilde iade edileceği ve tarafların tazmin yükümlülükleri ele alınmıştır. Doktora tezi içerisinde zaman zaman Alman ve Fransız hukuku kaynaklarına yer verilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin genel kapsamında ilgili doktrin tartışmaları ayrıntılı olarak ele alınmış ve uygulama açısından önemli bir yer teşkil eden Yargıtay kararları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis is the termination of the construction contracts, which are a type of work contract, arranged between the 470th and 486th articles of the Turkish Code of Obligations No. 6098, by the employer and the contractor. Our study, which aims to deal with all aspects of the termination of the construction contract, consists of three main parts. Within the scope of the thesis, the definition of the construction contract, its elements, legal nature, parties and the form of the contract are given in the first chapter. In the second part, the issues that may cause the construction contract to be terminated by the customer and the contractor are mentioned. In the third part, how the performances of the customer and the contractor regarding the termination of the contract will be returned and the compensation obligations of the parties are discussed. In the Doctoral thesis, German and French law sources are included from time to time and evaluations are made. Within the general scope of the thesis, the relevant doctrinal discussions have been discussed in detail and the decisions of the Supreme Court, which constitute an important place in terms of practice, have been examined in detail.