Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde bağımsız bölüm satın alan üçüncü kişinin hukukî durumu
The legal status of third parties who are purchasing independent sections in construction contracts in return for land share
- Tez No: 982160
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
''Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinde Bağımsız Bölüm Satın Alan Üçüncü Kişinin Hukukî Durumu'' isimli tezimizde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde özellikle de arsa sahibinin yükleniciye devrettiği arsa payları üzerinde yükleniciden bağımsız bölüm satın alan üçüncü kişinin, sözleşmenin dönme nedeniyle sona ermesi karşısındaki durumu, uygulamadaki hukukî sorunlar, doktrin görüşleri ve yargı kararları ile değerlendirilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin kavramı, hukukî niteliği, unsurları, sözleşmenin kuruluş şekilleri ve şekli incelenmiş, ikinci bölümde bu sözleşmelerde üçüncü kişilerin arsa payı satış sözleşmesi, alacağın devri ve taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri aracılığıyla hak kazanım şekilleri irdelenmiştir. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan üçüncü bölümünde ise bu sözleşmelerde bağımsız bölüm satın alan üçüncü kişinin, sözleşmenin arsa sahibi tarafından özellikle de yüklenicinin temerrüdü sebebiyle sona erdirilmesi karşısındaki hukukî durumu, uygulamadaki sorunlar ile Yargıtay'ın konuya yaklaşımı analiz edilmiştir. Bu kişilerin hukukî durumlarının daha zayıf olması nedeniyle, hakkaniyetli sonuçlara ulaşmak adına üçüncü kişiyi de koruyucu çözümler önerilmiştir. Bununla birlikte üçüncü bölümde, sözleşmenin yüklenicinin temerrüdü hâlinde ileriye etkili olarak sona ermesi, sözleşmenin ifa imkânsızlığı nedeniyle sona ermesi, sözleşmenin tam tazminatla feshi ve sözleşmenin idari yolla sona ermesi hâlinde üçüncü kişilerin hukukî durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Legal Status Of Third Parties Who Are Purchasing Independent Sections İn Construction Contracts İn Return For Land Share”examines the legal position of third parties who purchase independent units based on land shares transferred from the landowner to the contractor. The study focuses on the consequences faced by these purchasers when the construction contract is terminated due to withdrawal, and evaluates practical legal issues, doctrinal opinions, and relevant case law, offering proposed solutions. The thesis is structured in three main chapters. The first chapter discusses the concept, legal nature, essential elements, and formal structure of construction contracts in return for land share. The second chapter analyzes how third parties acquire rights through land share sales contracts, assignment of aeceivables agreement and preliminary real estate sales agreements within the framework of these construction arrangements. The third chapter, which constitutes the core of the study, addresses the legal status of third-party purchasers when the contract is terminated—particularly due to the contractor's default. The practical problems encountered and the Court of Cassation's (Yargıtay) approach are examined in detail. Given the weaker legal position of these purchasers, the study proposes protective and equitable solutions. Additionally, the chapter evaluates the legal consequences for third parties in cases of prospective termination due to default, termination based on impossibility of performance, rescission through full compensation, and administrative termination.