Milletlerarası tahkim yargılamaları kapsamında tarafların temsilcileri ve temsilcilerin tabi olduğu etik ve mesleki kuralların hukuki rejimi
Representatives of parties and legal regime applicable to ethical and professional conduct rules for representatives in international arbitration
- Tez No: 804130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kişilerin tarafı oldukları milletlerarası tahkim yargılamalarında kendilerini temsil etmek üzere seçtikleri temsilcileri, milletlerarası tahkim yargılamalarının en önemli öznelerinden birisidir. Milletlerarası tahkimin kendine has özellikleri sebebiyle, temsilcilerin bazı nitelikleri ve tabi oldukları etik ve mesleki kurallar ile bu kurallardan kaynaklanan ihtilaflar da özgün meselelerdir. Temsilcilere dair milletlerarası boyutta uygulanan bir etik ve mesleki kurallar bütünü bulunmadığından, milli hukuk düzenlemelerinin etik ve mesleki kurallarının milletlerarası tahkim yargılamaları açısından uygulama alanı belirsiz olduğundan ve milletlerarası tahkim yargılamalarında farklı birçok hukuk sistemlerinden gelen temsilcileri yer aldığından, milletlerarası tahkimde temsilcilerin tabi olduğu, birbirleri ile uyumsuz ve hatta birbirleri ile çelişen etik ve mesleki kurallar gündeme gelebilmektedir. Ayrıca, temsilciler, genellikle, temsil ettikleri taraf aleyhine ilerleyen tahkim yargılamalarını kendi lehine çevirmek amacıyla kasıtlı olarak etik ve mesleki kurallara aykırı da davranabilmektedirler. Bu durumlarda, bu faaliyetler nedeniyle temsilcinin kınanmasından temsilcinin tahkim yargılamasının dışında bırakılmasına kadar geniş bir yelpazede yaptırımlara karar verilebilmektedir. Bu yüksek lisans tezi üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tarafların temsilcilerini seçme haklarının hukuki kaynağı ve temsilcilerin milletlerarası tahkim yargılamalarının kendine özgü niteliğinden kaynaklanan farklı birtakım nitelikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, temsilcilerin tabi olduğu etik ve mesleki kuralların hukuki rejimi ortaya konmaya gayret edilmiş ve bu çerçevede milli hukuk kuralları, uluslararası kurumların metinleri ile tahkim kurumlarının düzenlemeleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm olan son bölümde ise temsilcilerin etik ve mesleki kurallara aykırılık teşkil edebilecek ve ihtilaf çıkarması olası olan faaliyetleri ele alınarak bu faaliyetlerin varlığı halinde gündeme gelebilecek yaptırımlar ve hangi mercinin yaptırımlar konusunda yetkili olabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The representatives having been chosen by the parties are one of the most important actors of the international arbitration proceedings. Due to the unique characteristics of international arbitration, some traits of the representatives and applicable ethics and conduct rules to representatives and issues arising from such rules are of relevance. Given that (i) there is no framework of rules internationally enforced for the ethics and conduct rules of representatives, (ii) the scope of application of the ethics and professional conduct rules of representatives within national law rules is ambiguous, and (iii) the international arbitration includes representatives participating from various jurisdiction, incompatible and conflicting ethics and conduct rules of representatives would come up to regulate the respective procedures. Moreover, the representatives often violate the ethics and conduct rules with the intent of getting an arbitration award in favor of themselves in an arbitration proceeding which is likely to have resulted in their detriment of them. In such case, such an act may be subjected to a series of sanctions including the reprimand of the representative and exclusion of the representative. This thesis includes three main chapters. The first chapter examines the legal source of the right to choose a representative and some unique characteristics of the representatives within international arbitration. In the second chapter, the legal regime of the ethics and conduct rules applicable to the representatives and within this context, the national laws, documents of international organizations, and rules of institutional arbitration have been examined. In the third chapter, the conduct of the representatives violating ethical and professional rules has been discussed and the sanctions set forth for such acts and the body competent to enforce such sanctions have been scrutinized.