Vergi hukukunda düzeltme zamanaşımı
Prescription in correction of errors in tax law
- Tez No: 804129
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Devletin hem kendi devamlılığı hem de kişilerin refahı için vergilendirme yetkisini kullanarak yaptığı vergilendirmelerde bazen yanlışlıklar ortaya çıkabilmektedir. Devlet ve kişiler arasındaki çıkarlar dengesinin korunması amacıyla kişilerin hakları Anayasa ile korunmaktadır. Anayasal ilkelerden olan verginin kanuniliği ilkesi gereği kişiler kanunda yazıldığı şekilde vergiyi ödemekle, vergi idaresi de kanunda yazan şekilde vergilendirme yapmakla yükümlüdür. Ancak bazen mükellef veya vergi idaresinin yaptığı hatadan kaynaklı olarak verginin kanundakinden farklı ödenmesi söz konusudur. Tarafların yaptığı bu hatanın, vergi hatası kapsamına girmesi durumunda idare tarafından düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi durumda düzeltilmeyen vergi hataları haksız vergilendirmeye sebebiyet vererek Anayasayla korunan mülkiyet hakkının ihlal edilmesine yol açacaktır. Kanun koyucu, mükelleflerin haklarının zaman yönünden kaybedilmemesi için bu hataların düzeltilmesinde belirli süreler öngörmüştür. Düzeltme zamanaşımı olarak adlandırılan bu süreler, genel zamanaşımı süresini uzatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mistakes can occur by state made taxation using in taxation power for both itself permanently and individuals comfort. Protected by the constitution the rights of individuals for the protection balance of benefits between the state and individuals. İndividuals have to pay tax as written in the law and tax office has to made taxation as written in the law due to tax legality in constitutional principles. However, sometimes tax can payed different to written in the law due to error made by taxpayer or tax office. If error made by them is tax error, this error should correct by tax office otherwise uncorrected tax error it causes unrigt taxation and protected by constitution property right's violation. Due to time of taxpayer to unlose rights by legislator has put specific times for correct of error. This specific times is called of prescription in correction and it extend public prescription.