How are states and women insecured as part of global care chains?The case of Germany, Poland, Ukraine
Küresel bakım zincirleri kapsamında kadınlar ve devletler nasıl güvensizleştirilmektedir?
  1. Tez No: 804139
  2. Yazar: TUANA BILDIRCIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, küresel bakım zincirlerine bağlı olan devler ve kadınların güvensizliklerini araştırmaktadır. Araştırma bu güvensizliklerin var olduğu ve yeniden üretildiği ekonomik, sosyal ve demografik bağlamı uluslararası ve bireysel düzeyde analiz eder. Eleştirel Güvenlik Çalışmaları ve Feminist Güvenlik Çalışmaları'nı teorik çerçeve olarak kullanarak ve Uluslararası Siyasal İktisat perspektifinden, Almanya, Polonya ve Ukrayna örneklerini kullanır. Aynı zamanda da devlet-kadın güvenliğini, güvenlik anlamının derinleştiği bir perspektife oturtmayı amaçlamaktadır. Bakımın maddeleştirilmesini problematize ederken, bunun güvenlik arayışıyla birlikte daha da güvensizlik getirmesine bakar.
Özet (Çeviri)
This research explores the insecurities of states and women connected to global care chains. It analyzes the economic, social, and demographic context in which these insecurities exist and reproduced. Using Critical Security Studies and Feminist Security Studies as the theoretical framework together with an International Political Economy approach, it takes Germany, Poland, and Ukraine as the case study. It also aims to put state-women's security into a perspective in which the meaning of security is deepened. The problematization is how the commodification of care brings insecurities for states and women, while done in search for security.