A design anthropological approach to 'Turkish' product experiences in Vienna
Türk ürününe tasarım antropolojik bir yaklaşım Viyana'daki deneyimler
- Tez No: 804140
- Danışmanlar: PROF. DR. ROMAN HORAK, DOÇ. DR. HİLDA TELLİOGLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Anthropology, Industrial Design
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität für angewandte Kunst Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu tez, Viyana'da ağırlıklı olarak ev ürünlerinin tüketimi ve kullanımı alanında Türk ürünlerine ve bunlarla ilgili ürünlere dair deneyimleri hem tarihsel bağlamda hem de günümüz bağlamında analiz etmektedir. Burada Türklük; sabit bir mirasın tanımından veya bir grubun kimliğinden çok; deneyimlerin, mekanların, insanların ve bunların çeşitli kombinasyonlarının sabit olmayan görünür biçimi ve üslubu olarak analiz edilmektedir. Etno-tarih, tasarım antropolojisi ve nesne merkezli uygulamalar metodolojisiyle bu çalışma, Türklüğü özellikle yeniden konumlandırılan bağlamlarda tanımlayan nesnelere ve deneyimlere güçlü bir vurgu yapılarak ortaya konulmuştur. Saha çalışmasından yola çıkarak kültürel çalışmalar, tasarım antropolojisi ve maddi kültürden oluşan disiplinlerarası yaklaşımlar yardımıyla günümüz tasarım teorilerinin yayılma olanaklarını ele almayı amaçlayan bu çalışmada, aşağıdan yukarıya bir yaklaşım ve güçlü bir sosyo-antropolojik bakış açısı ile insanların, nesne ve deneyimlerin ilişkileri ayrıca tartışılmaktadır. Bu çalışmanın sonucu, Viyana'daki Türk toplumu tarihinin görsel bir kitapçığıdır. Hem sonuçlar hem de tanıtılan uygulamalı yöntemler; tasarımcılar, uygulayıcılar, yaratıcı endüstri üyeleri, müzeler ve göç tarihçileri tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Turkish product experiences in Vienna and their related constructs both in historical and today's context, mainly in the domain of consumption and usage of home products. Turkishness here is analyzed as non-fixed visible form and style of experiences, spaces, people and their various combinations, rather than a fixed definition of heritage, or identity of a group. By using ethno-history, design anthropology and object centred practices as methodologies the study is specifically set with a strong emphasis to objects and experiences that define Turkisbness in re-located contexts. Deriving from fieldwork, with a bottom up approach and a strong socio-anthropological perspective, relations of people, objects and experiences are further discussed, where the study aims to address the extension possibilities of today's design theories with the help of interdisciplinary approaches from cultural studies,design anthropology and material culture. The result of this work is a visual booklet of the history of Turkish community in Vienna. Both results and introduced applied methods can be used by designers, practitioners, members of creative industries, museums and migration historians.