İleri dönüşüm bağlamında: Denim giysi tasarım ve uygulamaları
In the context of upcycling: Denim clothing design and applications
  1. Tez No: 804176
  2. Yazar: FATMA ERBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZKAN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsan hayatının yaşam boyu ihtiyacı olan giyim, moda ile boyut değiştirmiştir. Yapısı gereği moda değişkendir. Hızla üretilen ve tüketilen giysiler insan hayatı için ihtiyaç olmaktan çıkmıştır. Tüketim çılgınlığı ve hızlı moda gelecek nesillerin ana damarlarını tıkamaktadır. Hızla üretilen ve tüketilen moda çevreye verdiği zararın yanında, su kirliliğine ve ihtiyaç fazlası su tüketimine sebep olmaktadır. Bu kapsamda sürdürülebilirlik kavramı geri dönüşüm çerçevesinde de ele alınmaktadır. Araştırmanın amacı, kullanılmayacak durumda bulunan kot giysileri geri dönüşüm tekniklerinden ile yeniden tasarlanarak kadın giysi koleksiyonu hazırlamaktır. Nitel yapıya sahip araştırmanın ilk aşamasında sanatsal denim çalışan tasarımcılar ve sanatçılar araştırılmıştır. Çalışma kapsamında tasarımcıların ve sanatçıların hazırlamış olduğu eser tablo ve giysiler incelenmiştir. 2023 ilkbahar / yaz, 18-25 yaş aralığı kadınlara yönelik oluşturulan koleksiyonun procreate programında çizimleri sunulmuştur. Kullanılmayacak durumda bulunan kot giysilerin yeniden tasarlanarak günümüz modasına uygun giysilere dönüştürülmesi ve özgün tasarımlarla koleksiyon hazırlama süreci ile aktarılmasının bu alanda çalışanlara örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Clothing, which is life-long, has changed its size with fashion. Fashion is changeable by nature. Clothes that are produced and consumed rapidly are no longer a necessity for human life. Consumption frenzy and Fast fashion are clogging the main veins of future generations. Fashion that is produced and consumed rapidly causes water pollution and excess water use, as well as the damage to working. The concept of sustainability in these transitions is also discussed in the recycling framework. The aim of the research is to prepare a women's clothing collection by re-designing unused jeans with recycling. In the first stage of the qualitative research, designers and artists working in artistic denim were researched. Within the scope of the study, the works, paintings and clothes prepared by the designers and artists were examined. The drawings of the collection, which was created for women between the ages of 18-25, in the spring / summer of 2023, were presented in the procreate program. It is thought that redesigning denim clothes that are not in use and transforming them into clothes suitable for today's fashion and transferring them through the process of preparing a collection with original designs will set an example for those working in this field.