Ev programı nitelik değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi ve geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Development of the home program quality scale and examining its validity and reliability
  1. Tez No: 804178
  2. Yazar: BÜŞRA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇEN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Ev Programı Nitelik Değerlendirme Ölçeği'ni (EPNÖ) geliştirmek ve psikometrik özelliklerini incelemek amacıyla planlandı. Formlar, terapist (Terapist Formu) ve danışan/bakım veren (Danışan/bakım veren formu) olmak üzere iki grubun yanıtlayacağı şekilde hazırlandı. Ölçek formlarını geliştirmek için madde havuzları oluşturuldu. Kapsam geçerliliği, uzman görüş formlarından alınan yanıtlarla hesaplandı (Terapist Formu KGİ=0,9921; Danışan/bakım veren formu KGİ=0,9974). Buna göre formların son hali verildi. Formlar, terapist (n=179) ve danışan/bakım veren (n=185) grubuna uygulandı. Ölçeğin yapı geçerliliğini incelemek için Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri her bir grup için ayrı ayrı yapıldı. Başlangıçta her iki form için de 38 olarak belirlenen madde sayısı, yapılan analizler sonucunda, Terapist Formu için 11'e, Danışan/Bakım veren Formu için 8'e indi. EPNÖ Terapist Formu toplam varyansın %44,792'sini açıklarken Danışan/bakım veren formu %69,793'ünü açıklamaktaydı. EPNÖ Terapist Formu için elde edilen uyum değerleri χ2/df= 2,664, RMSEA= 0,097, SRMR= 0,06, TLI=0,886, GFI= 0,909, CFI= 0,913 ve IFI= 0,914 olarak bulundu. SRMR, GFI, CFI, IFI indeksleri kabul edilebilir uyum; χ2/df mükemmel uyum değerlerine sahip olduğunu gösterdi. EPNÖ Danışan/bakım veren formu için uyum indeksleri χ2/df= 3,370, RMSEA= 0,113, SRMR= 0,027, TLI=0,950, GFI= 0,929, CFI= 0,968 ve IFI= 0,968 olarak bulundu. χ2/df, GFI, TLI indeksleri kabul edilebilir uyum; SRMR indeksi mükemmel uyum değerlerine sahip olduğunu göstermektedir. Ölçeğin güvenilirlik analizinde Terapist Formu için ICC=0,998 ve Cronbach alfa=0,868; Danışan/bakım veren formu için ICC=0,990 ve Cronbach alfa=0,932 olarak hesaplandı. Test-tekrar test sonucunda istatistiksel anlamda pozitif ve anlamlı bir ilişki bulundu. Her iki ölçümden elde edilen sonuçlar, ölçeğin tutarlı ölçüm yaptığını ve güvenilir sonuç verdiğini göstermektedir. Çalışmamızın sonucunda ölçeğin, ev programlarının niteliğini ölçmede geçerli ve güvenilir bir yapıda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to develop the Home Program Quality Scale (HPQS) and to examine its psychometric properties. Item pools were prepared to develop the forms of the scales. The forms were prepared to be answered by two groups, the therapist (Terapist Formu) and the client/caregiver (Danışan/bakım veren formu). Item pools were created to develop scale forms. Content validity was calculated with the responses obtained from the expert opinion forms (Terapist Formu CVI=0.9921; Danışan/bakım veren formu CVI=0.9974). Accordingly, the final form of the forms was given. The forms were applied to the therapist (n=179) and client/caregiver (n=185) groups. To examine the construct validity of the scale, Exploratory and Confirmatory Factor Analyzes were performed separately for each group. The number of items, which was initially determined as 38 for both forms, decreased to 11 for the Therapist Form and 8 for the Client/Caregiver Form as a result of the analysis. HPQS Terapist Formu explained 44.792% of the total variance, while Danışan/bakım veren formu explained 69.793%. The concordance values obtained for HPQS Terapist Formu were χ2/df= 2.664, RMSEA= 0.097, SRMR= 0.06, TLI=0.886, GFI= 0.909, CFI= 0.913, and IFI= 0.914. SRMR, GFI, CFI, IFI indexes acceptable fit; χ2/df showed excellent fit values. The fit indices for EPNÖ Danışan/bakım veren formu were χ2/df= 3.370, RMSEA= 0.113, SRMR= 0.027, TLI=0.950, GFI= 0.929, CFI= 0.968, and IFI= 0.968. χ2/df, GFI, TLI indices acceptable fit; The SRMR index shows that it has excellent fit values. In the reliability analysis of the scale, ICC=0.998 and Cronbach's alpha=0.868 for Terapist Formu; For Danışan/bakım veren formu, ICC=0.990 and Cronbach's alpha=0.932. As a result of the test-retest, a statistically positive and significant relationship was found. The results obtained from both measurements show that the scale measures consistently and gives reliable results. As a result of our study, it was determined that the scale was valid and reliable in measuring the quality of home programs.