İş-aile çatışması ve mesleki doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi: Eğitim sektöründe bir araştırma
Examining the relationship between work-family conflict and job satisfaction: A study in the education sector
- Tez No: 804182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzincan ilinde il milli eğitim müdürlüğüne bağlı kamu ya da özel okullarda görev yapan öğretmenlerin iş-aile çatışması ve mesleki doyum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmamızda, öncelikle konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Katılımcılara yaşadıkları“iş-aile çatışması”ve yaptıkları işten aldıkları“mesleki doyum”ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma evreni olarak Erzincan ilinde il milli eğitim müdürlüğüne bağlı kamu ya da özel okullar uygulama alanı olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 230 öğretmen katılmıştır. Anket yöntemiyle toplanan verilerin analizinde SPSS 22 paket programları kullanılmıştır. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için T Test ve One-Way ANOVA analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin ve alt boyutlar arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Mesleki doyumunun, iş-aile çatışması üzerindeki etkisini görmek üzere basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin cinsiyet, çocuk sahibi olma, medeni durum ve yaş ile iş-aile çatışması arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Mesleki kıdem ile iş-aile çatışması ve mesleki doyum arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca yaş ve mesleki doyum arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Elde edilen veriler ile yapılan hipotez testleri sonucunda yapılan hipotez testlerinde iş-aile çatışması ile mesleki doyum arasında ters yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between work-family conflict and the job satisfaction of teachers working in public or private schools affiliated with the provincial directorate of national education in the province of Erzincan. In our research, first of all, a literature review on the subject was made. The participants were asked questions about the“work-family conflict”they experienced and the“job satisfaction”they received from their job. The questionnaire technique was used as a data collection tool in this study. In this direction, as the research universe, public or private schools affiliated with the provincial directorate of national education in the province of Erzincan were determined as the application area. 230 teachers participated in the research. SPSS 22.0 package programs were used in the analysis of the data collected by the survey method. A frequency table was created for sociodemographic questions. T-Test and One-Way ANOVA Analysis were applied to see the differences in the group means of the variables. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between scales and sub-dimensions. Simple linear regression analysis was applied to see the effect of the job satisfaction scale on the work-family conflict scale. As a result of the study, no significant difference was found between teachers' gender, having children, marital status and age, and work-family conflict. A significant difference was found between professional seniority, work-family conflict, and job satisfaction, and there was a significant difference between age and job satisfaction. In the hypothesis tests made as a result of the data obtained, an inverse relationship was determined between work-family conflict and job satisfaction.