Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi polikliniklerine demir eksikliği anemisi tanısı alarak başvuran çocuklara ve ailelerine yönelik beslenme eğitiminin etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of nutrition education on children and their families with a diagnosis of iron deficiency anemia to Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital polyclinics
  1. Tez No: 804191
  2. Yazar: TUĞBA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASLAN, PROF. DR. ŞEVKİYE SELİN AYTAÇ EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Demir eksikliği anemisi uygun müdahaleler ile önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırmada, Haziran 2022- Nisan 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı polikliniklerine başvuran demir eksikliği anemisi tanılı çocuklar ve ailelerine yönelik beslenme eğitimi müdahalesinin hastaların beslenme durumlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Kliniğe başvuran 102 hasta (58 erkek; 44 kız) sıra numarasına göre iki gruba ayrılmış ve bir gruba rutin beslenme eğitimi, diğer gruba demir eksikliği anemisi ile ilgili özel beslenme eğitimi verilmiştir. Tanıda, birinci ayda ve üçüncü ayda alınan besin tüketim kayıtlarından elde edilen besin ögesi analizleri hem grup içi değişim bakımından hem de gruplar arası değişim bakımından karşılaştırılmıştır. Besin tüketim kayıtları özel hesaplama programı ile, istatistiksel analiz SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler parametrik, normal dağılım göstermeyen veriler parametrik olmayan testlerle karşılaştırılmış; %95 güven aralığında p değeri
Özet (Çeviri)
Hospital Polyclinics with the Diagnosis of Iron Deficiency Anemia, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Nutrition and Food Sciences Program Master's Thesis, Ankara, 2023. Iron deficiency anemia is a public health issue that can be prevented through appropriate interventions. The purpose of this study was to investigate the effect of a dietary education intervention on the dietary habits of patients, an education that was directed to children who have been diagnosed with iron deficiency anemia and their parents who applied to the Children Health and Diseases Polyclinics of Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital between June 2022-April 2023. 102 patients in total (58 males and 44 females), who applied to the clinic were separated into two groups with respect to their line number and one of the groups received a standard dietary education while the other group had a specialized dietary education regarding iron deficiency anemia. Nutrition item analyses, which were obtained through the nutrition consumption records of the first and third months, were compared both by in-group and inter-group changes in the diagnosis process. The nutrition consumption records were evaluated via a special calculation program; the SPSS 22.0 statistical analysis package program. Data that showed a normal distribution were compared with parametric tests, while data that did not show a normal distribution were compared with non-parametric tests, and the values that had a p value of