Büyükşehir belediyelerinde stratejik planlama ve Muğla Büyükşehir Belediyesi için bir SWOT analizi
Strategic planning in metropolitan municipalities and a SWOT analysis for Mugla Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 804204
  2. Yazar: BEGÜM GÜLBEN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre kamu idarelerine getirilen stratejik plan hazırlama yükümlülüğü büyükşehir belediyeleri için de uygulanmaktadır. Stratejik planlarını hazırlayan büyükşehir belediyeleri bu planı bütçe hazırlık sürecinde kullanacaktır. Stratejik yönetim anlayışının 5018 sayılı Kanunda bulunması ile stratejik plan düzenlemeleri gerek 5393 sayılı Kanunda gerekse 5216 sayılı Kanunda yer almaktadır. Stratejik planların hazırlanması ile bütçe sürecinin daha iyi ilerlediği, performans programları ile performans hedefleri ve kaynak ihtiyacının bağlantısının daha iyi oluşturulabildiği ve faaliyet raporları ile belirlenen gerçekleşme düzeyinin ölçülebilir olması ile mali saydamlık ve hesap verebilirlik anlayışının sağlandığı bir süreç oluşturulmaktadır. Ayrıca bu süreç etkili, verimli ve ekonomik kamu hizmeti sunumuna yardımı olmaktadır. Büyükşehir belediyeleri, 1984 yılından 2004 yılına kadar 3030 sayılı Kanun ve 2004 yılından günümüze kadar 5216 sayılı Kanun hükümlerine göre hizmet sunmaktadır 5216 sayılı Kanun hükümlerinin 2012 yılında 6360 sayılı Kanun ile değişimi büyükşehir belediye sistemine kapsamlı bir düzenleme getirmektedir. Bu yeni büyükşehir belediye yönetiminin faydaları olduğu kadar sakıncaları da bulunmaktadır. SWOT (GZFT) analizi güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditlerin incelendiği analizi ifade etmektedir. Stratejik planlama sürecinde zayıf yönler ile tehditlerin göz önüne alınarak stratejik planlama belgesinin oluşturulması ve güçlü yönler ve fırsatların devam ettirilmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple araştırmada güçlü yönler, zayıf yönler, tehditler ve fırsatların bulunduğu performans hedeflerinin gerçekleşme durumları içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçları grafikler ve yüzde hesaplamaları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Public Financial Management and Control Law No. 5018, the obligation to prepare a strategic plan for public administrations is also applied to metropolitan municipalities. Metropolitan municipalities that prepare their strategic plans will use this plan in the budget preparation process. With the understanding of strategic management in Law No. 5018, strategic plan arrangements are included both in Law No. 5393 and Law No. 5216. With the preparation of strategic plans, a process is created in which the budget process progresses better, the connection between performance programs and performance targets and resource needs can be better established, and the level of realization determined by the annual reports is measurable and an understanding of financial transparency and accountability is ensured. In addition, this process helps to provide effective, efficient and economical public service. Metropolitan municipalities provide services according to the provisions of Law No. 3030 from 1984 to 2004 and Law No. 5216 from 2004 to the present. This new metropolitan municipality administration has both advantages and disadvantages. SWOT analysis refers to the analysis of strengths, weaknesses, opportunities and threats. In the strategic planning process, it is important to create the strategic planning document by taking into account the weaknesses and threats, and to continue the strengths and opportunities. For this reason, in our thesis, the realization of performance targets, which include strengths, weaknesses, threats and opportunities, is analyzed by content analysis method. Analysis results are supported by graphs and percentage calculations.