Cumhuriyet dönemi sonrası tecvid ve kıraat alanında ilmi çalışmalar; İsmail Karaçam örneği
Scientific studies in the field of tecvid and kiraat after the republican period; The example of İsmail Karaçam
  1. Tez No: 804245
  2. Yazar: SÜMEYYE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kur’an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İsmail Karaçam, Kur'ân ilimlerine ait yazmış olduğu çeşitli eserlerle aynı zamanda kıraat alanında yapmış olduğu akademik çalışmalarla alanında önemli bir yer edinmiş kıymetli bir ilim adamıdır. Bu çalışmada Türkiye'de kıraat ve tecvid alanında Cumhuriyet sonrası yapılan ilmi çalışmalarla canlı bir örnek olan Kur'ân hafızı, müellif saygıdeğer bir akademisyen olan İsmail Karaçam'ın hayatı, eserleri, sempozyum ve makaleleri ve alanında yaptığı diğer çalışmaları kaleme alınmıştır. Ayrıca Karaçam'ın kendinden sonraki nesle öncülük ettiği, Üniversitelerde ve Kur'ân eğitimi verilen kurumlarda başucu kaynak olan Kıraat ve Tecvid ilmi ile ilgili yazmış olduğu iki önemli eseri tahlil edilerek bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler aktarılırken bazı konular hakkında bu alanda çalışma yapan akademisyenlerin ihtilaf ve farklı görüşleri de açıklamalara eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ismail Karaçam is a valuable scientist who has gained an important place in his field with various works he has written on the sciences of the Qur'an, as well as academic studies he has done in the field of qira'at. In this study, the life, works, symposiums and articles of Ismail Karaçam, a respected academic author of the Qur'an hafiz, who is a living example of the scientific studies conducted after the Republic in the field of education and education in Turkey, and other works he has done in his field have been written. In addition, information was provided by analyzing two important works that Karaçam wrote about the science of Qira'at and Tecwid, which he led to the next generation and which are the main source in Universities and institutions where Qur'anic education is provided. While this information is being transmitted, the disagreements and different opinions of those who work in this field on some issues have also been added to the explanations.