Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emiri Kitaplığı, Manzum 752 (34 Ae Manzum 752) numaralı şiir mecmuası (Metin-inceleme-MESTAP'a göre tasnif)
Poetry anthology numbered 'Manzum 752 (34 Ae Manzum 752)' Which is At Millet Manuscript Library, Ali Emiri Bookshelve (Text-analysis- classification in accordance with the MESTAP)
  1. Tez No: 804248
  2. Yazar: RUKİYE NUR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Türk Edebiyatı ürünü olan şiir mecmuaları, XV. yüzyılda ilk örnekleri görülen manzum-mensur edebî eserlerdir. Bilhassa şair ve sanatçı kesim tarafından yoğun ilgi gören şiir mecmuaları, derlendiği devirde yahut öncesinde meşhur olmuş şair ve sanatçıların şiir ve çalışmalarını içermesi yönüyle edebiyat tarihine katkı sağlayan eserlerden birisi olmuştur. Dönemin edebî zevk ve anlayışını yansıtmalarının yanı sıra sosyal, kültürel ve toplumsal alanlara ışık tutan metinlerin varlığı, divan ve mesnevi gibi bir yapıya sahip olmamaları, mürettiplerin eserleri kendi zevk ve tercihine göre düzenlemiş olduğunu açıklamaktadır. Günümüze ulaşan mecmuaların sayıca fazla olması, bu alandaki arz-talebin çok olduğunun ve okur-yazar halkın kendi içinde mecmua türünü yaygın bir biçimde tükettiğinin göstergesidir. Bu çalışmada da Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emiri Kitaplığı, Manzum 752 (34 Ae Manzum 752) numaralı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni, metnin incelemesi ve MESTAP'a göre tasnifine yer verilecektir. Bu çalışmada ilk olarak mecmuanın tanımı, edebiyat tarihindeki gelişimi, şekil ve içerik özellikleri, mecmualar üzerine yapılan tasnif çalışmaları, mecmuaların araştırmacılara sunduğu imkânlar, araştırmanın önemi ve amacına yer verilmiştir. Daha sonra çalışmaya konu olan mecmuanın metni ve incelemesi yapılmıştır. Son kısımda şiirler, Mecmuaların Sistematik Tasnif Projesi (MESTAP)'ne göre tasnif edilerek tabloya yerleştirilmiştir. Elde edilen verilerle, çalışmanın edebiyat tarihine katkı sağlayarak mecmua çalışmalarına bir yenisinin daha eklenmesi ve alanın araştırmacılarına kaynak sağlanması amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: şiir mecmuası, MESTAP, Klasik Türk Edebiyatı
Özet (Çeviri)
Poetry journals are the products of Turkish Literature. They are poetry-private literary works; the first examples of which were seen in the 15th century. Poetry journals, which attracted great attention, especially by poets and artists that were one of the works that contributed to the history of literature where they included the poems and works of poets and artists who were famous during or before the period in which they were compiled. In addition to reflecting the literary taste and understanding of the period, the presence of texts that shed light on social and cultural areas, and the lack of regular structure such as divan and mesnevi explain that the crew arranged the works according to their own taste and preference. The large number of journals that have survived to the present day is an indication of the high supply-demand in this field and the widespread consumption of the type of journal by the literate public. In this study, the transcribed text of the Nation Manuscript Library, Ali Emiri Library, Manzum 752 (34 Ae Manzum 752) numbered poetry journal, the review of the text and its classification according to MESTAP will be included. Firstly, the definition of the journal, its development in the history of literature, its shape and content characteristics, classification studies on journals, the opportunities offered by journals to researchers, the importance and purpose of the research are included. Secondly, the text and review of the journal subject to the study made. Lastly, the poems were classified according to the Systematic Classification Project of the Journals (MESTAP) and placed on the table. With the data obtained, it was aimed to add a new project to the studies of the journal by contributing to the literature history of the study and to provide first-hand resources to the researchers of the field. KEYWORDS: poetry anthology, MESTAP, Turkish Literature