Mecmû'atü'l- Eş'âr , Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emîrî manzûm 559 (1a-40b) (İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Collection of poems, Millet Yazma Eser Library,Ali Emîrî Poem 559 (1a-40b) (Examination-comparative text)
- Tez No: 566375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma Millet Yazma Eser Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 559'da kayıtlı Mecmua'nın (1a-40b) sayfalarının incelenmesi ve transkipsiyonlu metninden oluşmaktadır. Mecmua'nın transkripsiyonlu metni haricinde metinde yer alan şiirlerin hangi şairlere ait olduğu tesbit edilmiş ve bu şairlerin hayatlarına dair kısa bilgiler kaynakça bölümünde gösterilen eserlerden istifade ile verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Mecmua'da yer alan şiir türleri ve sayıları içindekiler bölümünde yer almıştır. Bunun yanısıra şairi belli olmayan veya bulunamayan şiirler ise ayrıca belirtilmiştir. Çalışmada Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) uygun olarak şiirlerin tasnifi yapılmıştır. Şiirlerin ilgili bilgileri (şiirler, şiir türleri, onların mecmuadaki beyit numaraları vb.) ayrıca tablolarda verilmektedir. Mecmua 128 manzumeden oluşmaktadır. Bunlardan tamamına yakını divan şiiri olarak kaleme alınmıştır. Bu şiirlerden 4 tanesi Farsça olduğundan metnimize alınmamıştır. Söz konusu 124 Türkçe manzume arasında Gazel, Müseddes, Müsebba, Na't, Tercîè-i Bend, Terkîb-i Bend, Tahmis, Kıt'a, Muhammes, Müstezat, Beyit, Rubâèî, Nazm, Müsemmen nazım şekli ile yazılmış şiirler vardır. Ayrıca Mecmua'da 35 kadar şairin şiiri bulunmaktadır. Bunlardan 20 tanesi mahlaslarına göre tespit edilirken, 10 tanesi tespit edilmemiştir. Ne yazık ki, bazı Kıt'a, Beyt ve Gazellerde mahlas olmadığından şairleri de bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This work consists of examination and transcription text of majmua (1a-40b) pages of registered at Millet Manuscript Library Ali Emiri Manzum 559. Apart from the transcribed text of majmua, the poems were compared to the ones in the orijinal sources and similarities and differences were also shown in the footnotes. The poets'lives were briefly given. The unknown poets or the poems those belongings are unknown were also remarked. In the study, poems were classified according to the Systematic Classification of Mejmuas (MESTAP) and the relevant informations of poems (poets, the types of poems, their couplet numbers in majmua etc.) is also given in the tables. TheMajmua is composed of 128 poems and almost all of these were written as diwan poetry style. The Majmua consists of 128 poems. Since 4 of them were Persian, they were not taken to our text. Among them there are various poetical forms such as Gazel, Müseddes, Müsebba', Na't, Tercîèi Bend, Terkîb-i Bend, Tahmis, Kıt'a, Muhammmes, Müstezat, Beyit, Rubâèî, Nazm, Müsemmen. Besides, the poems in The Majmua belong to 35 poets. While 20 of them were identified according to their pennames, 10 of them were not identified. Unfornunately, poets of some Kıt'a, Beyt and Gazel were not determined.