Myth and supernatural power in Emily Sronte's Wuthering Heights
Emıly Bronte'nin Uğultulu Tepeler'indeki mit ve doğaüstü güç
  1. Tez No: 804276
  2. Yazar: HANEEN ALBAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Uğultulu Tepeler romanının mit ve doğaüstü unsurlar açısından incelemeyi ve bunların romanı nasıl etkilediğini ve mitleri veya doğaüstü unsurları temsil eden durumları tartışmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma anlatıcının yazım tarzından, mitler ve doğaüstü unsurlarla ilgili bazı alıntıların ve temaların analizlerinden yararlanarak araştırma sorularını yanıtlamayı amaçlamıştır. Araştırma sonucunda, Emily Bronte'nin doğaüstü ve gotikle ilgilendiği ve gotiği cinselleştirmeyen ince erotik kavramları yetişkin figürlerinden ziyade çocuklar üzerinden Viktorya dönemi tasvirinde ve karakterizasyonunda kullandığı bulunmuştur. Figürler, gotik sanatsal ifadenin odak noktası olarak çocukları somutlaştırır. Bu Viktorya dönemine ait figürler, Viktorya dönemine ait çocuğu aynı cinsiyetten yetişkinlere kıyasla daha önemli bir hümanist figür olarak nitelendirilen çocuk imgeleri aracılığıyla gotiği yeniden tasavvur etmektedir. Ayrıca bulgular, Bronte'nin,Earnshaw'ların aile üyeleri arasındaki nefretten haberdar olan Heathcliff de dahil olmak üzere aile üyeleri arasında çatışmalar yaratarak aile ve İrlandalı kökler arasındaki bağı tasvir ettiğini göstermektedir. Heathcliff ve yabani davranışları, Catherine'le fırtınalı bir ilişki yaşayarak sakin aileyi bozar ve Hindley'de aşırı bir küçümseme ve nefret uyandırır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the novel under lens of the terms myth and supernatural elements to find out how they affect the novel Wuthering Heights, as well as to discuss situations that represent myths or supernatural elements. Drawing on the narrator's writing style and analysis of some quotes and themes related to myths and supernatural elements, this study tries to answer the research questions. The results showed that Emily Bronte is interested in the supernatural and the gothic, and this is apparent in her depiction and characterization of the Victorians who do not sexualize the gothic and take the subtle erotic concepts on children rather than adult figures. Figures embody children as the focal point of the gothic artistic expression. These Victorian figures re-imagined the gothic through children images who characterised the Victorian child as presumably a more significant humanistic figure compared to the adults of the same gender. In addition,the findings indicated that Brontë depicts the connection between the family and Irish roots by creating family struggles among the family members, including Heathcliff who is acquainted with the hatred among the family members of the Earnshaws. Heathcliff and his undomesticated customs upset the quiet family with a tempestuous association with Catherine and stir extreme disdain and hatred from Hindley.