Max Bruch'un Op.58 No.3 re minör Keman Konçertosu'nun müzikal analizi ve teknik açıdan incelenmesi
Musical and technical analysis of Max Bruch's Op.58 No.3 d minor Violin Concerto
  1. Tez No: 804286
  2. Yazar: DERYA YAĞCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİL ULUCAN VEİNSTEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik dönemin önemli besteci ve şefi olarak bilinen Max Bruch'un Op.58 Üçüncü Keman Konçertosu'nun yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde romantik dönemin özellikleri ve toplumsal hayata etkilerinden bahsedilerek bestecinin hayatı ele alınmış, yaşamında ve sanatında yer alan olaylar ve etkenler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde M.Bruch'un çok seslendirilmemiş olan bu keman konçertosunun armonik, form ve müzikal analizi, dönemin hakim sanat akımı romantizm bağlamında detaylı bir şekilde yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yapılan analizlerin yanı sıra teknik zorluk barındıran pasajlar için yorumcuya kolaylık sağlayacak egzersiz önerilerine, alternatif parmak numaraları ile yoğun müzikal cümlelerin gerek yorumcu gerek dinleyiciler için daha tatmin edici duyulması açısından farklı yay kullanımlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the important composers of the Romantic period, Max Bruch has engraved his name in the history of music as a famous conductor of his time. The aim of this study is to analyze Max Bruch's Op.58 Third Violin Concerto by making use of domestic and foreign sources. In the first part of the study, the characteristics of the romantic period and its effects on social life were mentioned, and the life of the composer was discussed, and the events and factors in his life and art were examined in detail. In the second part of the study, the harmonic, form and musical analysis of this rarely played violin concerto by M. Bruch has been made in detail in the context of romanticism, the dominant art movement of the period. In the third part of the study, in addition to the analyzes made, there are exercise suggestions that will facilitate the commentator for passages with technical difficulties, alternative finger numbers and the use of different bows in order to make intense musical sentences sound more satisfying for both the performer and the listeners are included.