Lineer pozitif operatörlerin farkları üzerine
On differences of lineer positive operators
- Tez No: 804287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Giriş olarak ayrılmış ve yaklaşımlar teorisi hakında genel açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde yaklaşımlar teorisinde kullanılan temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde tek değişkenli fonksiyonlar için tanımlanan lineer pozitif operatörlerin farklarının sağladığı çeşitli eşitsizlikler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise üçüncü bölümde verilen tek değişkenli operatörlerin iki değişkenli hali tanımlanarak, üçüncü bölümde verilen teorem ve lemmaların benzerleri iki değişkenli operatörler için verilmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The general introduction of approximation theory is given in the first chapter. The basic terms and definitions of approximation theory was given in the second chapter. In the third chapter, various inequalities related to univariate differences of linear positive operators are given. The fourth chapter is devoted to establishing the bivariate form of various inequalities, theorems and lemmas for operators given in the third chapters. The results and discussion are given in the fifth chapter.