Shakespeare'in Macbeth oyununun Otto Rank'ın doğum travması kuramı üzerinden analizi
Analysis of Shakespeare's Macbeth play through Otto Rank's birth trauma theory
  1. Tez No: 804295
  2. Yazar: SERKAR AYDINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dramaturji çalışmalarında, dramatik metnin yapısının çözümlenmesinde psikanaliz, sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bu çalışmada, metin çözümlemede bir yöntem olarak Otto Rank'ın kuramsal çalışmaları kullanılacak ve onun kuramının önerdiği metodun dramatik yapının çözümlemesinde bir anahtar işlevi görüp görmeyeceği araştırılacaktır. Bu çalışma uygulamalı bir şekilde Shakespeare'in Macbeth oyunu üzerinden gerçekleştirilecek ve sonuç bölümünde bu metodolojinin metin çözümlemesine katkıları ve eksikleri yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In dramaturgy studies, psychoanalysis is a frequently used method in analyzing the structure of dramatic texts. In this study, Otto Rank's theoretical work will be used as a method in analyzing the text, and it will be investigated whether the method suggested by his theory has a key function in the analysis of the dramatic structure. This study will be carried out in an applied manner on Shakespeare's play Macbeth, and in the conclusion section, the contributions and shortcomings of this methodology to text analysis will be interpreted.