Yeni toplumsal hareketlerin oluşmasında katılımcı kültürün etkisi
The impact of participatory culture on the formation of new social movements
  1. Tez No: 804296
  2. Yazar: İLKER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Yaşadığımız dijital devrim; ekonomiden, siyasete, pazarlamadan, eğitime ve toplumsal hareketlere kadar farklı alanlarda etkisini göstermiş ve bu alanlarda dönüşüme neden olmuştur. Burada yeni toplumsal hareketler politik bir düzlemde durduğu için her zaman tartışmaların odağında bulunmaktadır. İletişim araçları ve yeni toplumsal hareketler ilişkisi bu noktada önem kazanmaktadır. Bilgi işlem teknolojileri ve iletişim araçlarının ortaklığının bir ürünü olan katılımcı kültür pasif kullanıcıları ortadan kaldırarak; içerik üreten, içerikler üzerinde düzenleme yapan, bunlara eleştiriler getirebilen, içerikleri ağ üzerinde dağıtıma sokan aktif ve yaratıcı kimliğe sahip kullanıcılar ortaya çıkarmıştır. Sıradan kullanıcının yükselişini sağlayan katılımcı kültür; yeni toplumsal hareketlerin tabana doğru yayılması, örgütlenmesi, kollektif olarak eyleme geçmesi adına kullanılmaktadır. Ayrıca zaman ve mekân uzamlarından bağımsız olması, her an her yerde iletişim sürecine imkân tanıması toplumsal hareketlere büyük katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada katılımcı kültürün yeni toplumsal hareketlerin parçası olan kadın hareketi üzerindeki etkisini tespit etmek; kitlelerin desteğini toplama, bilgilendirme, örgütlenme, onların fikirlerini belirtme ve onları eyleme dâhil etme gücü ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda güvenirliği ve geçerliliği sağlanmış olan anket formu 400 kişiye uygulanmış 390 kişi analize dahil edilmiştir. Toplanan veriler SPSS ve LISRELL paket programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler neticesinde; katılımcı kültür ölçeğinde yer alan politik kimlik, çevrimiçi fikir belirtme, siyasal aktiflik, devlet sansürü algısı, fikir ortamı ve kollektif eylemlere katılım faktörleri ile demografi arasında farkların anlamlı olduğu görülmüş ve katılımcı kültürün kadın hareketi üzerinde olumlu etkisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digital revolution we are experiencing has had an impact on different fields from economy, politics, marketing, education to social movements and has caused transformation in these fields. Here, new social movements are always at the center of discussions as they stand on a political plane. The relationship between communication tools and new social movements gains importance at this point. Participatory culture, which is a product of the partnership between information technologies and communication tools, has eliminated passive users and created users with active and creative identities who produce content, edit and criticize content, and distribute content on the network. Participatory culture, which enables the rise of the ordinary user, is used for new social movements to spread to the grassroots, to organize, and to take collective action. In addition, its independence from time and space allows for anytime, anywhere communication and contributes greatly to social movements. In this context, the study aims to reveal the power of the participatory culture created by the women's movement, which is part of the new social movements, to gather the support of the masses, inform, organize, express their opinions and include them in action. For this purpose, a questionnaire form, the reliability and validity of which was ensured, was applied to 390 people. The collected data were evaluated using the SPSS and LISRELL package program. As a result of the analysis, it was found that the differences between the factors of political identity, online opinion expression, political activism, perception of state censorship, opinion environment and participation in collective actions in the participatory culture scale and demographics were significant and the positive effect of participatory culture on the women's movement was reached.