Multipl skleroz hastalarında fonksiyonel yürüme değerlendirmesi'nin kullanılması: Yüz yüze ve çevrimiçi uygulamalar arasındaki güvenirliğin incelenmesi
Use of the functional gait assessment in patients with multipl sclerosis: Examining reliability between face-to-face and online applications
  1. Tez No: 804310
  2. Yazar: PERİM ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme (FYD) ölçeğinin Türkçe versiyonunu geliştirmek, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek ve ölçeğin Multipl Skleroz (MS) hastalarında yüz yüze ve çevrimiçi video konferans yoluyla uygulamaları arasındaki güvenirliğini incelemekti. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 64 MS tanılı olgu ölçeğin Türkçe'ye kültürler arası adaptasyon ve validasyon çalışmasına, 34 MS tanılı olgu ise tele-değerlendirme güvenirliği çalışmasına katıldı. Çalışmada FYD-Türkçe'nin geçerliliği Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Dört Adım Kare Testi (DAKT), Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Z25AYT), 12 Maddeli Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği (MSYÖ-12) ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Ölçeğin güvenirliliği test-tekrar test, iç tutarlılık, gözlemci içi ve gözlemciler arası güvenilirlik yöntemleri ile analiz edildi. Tele-değerlendirmede FYD-Türkçe versiyonunun uygulanabilmesi için bazı modifikasyonlar yapıldı. Tele-değerlendirme video kayıt görüntüleri, hareket analizi yazılımı kullanılarak değerlendirildi. Tele-FYD'nin içerik geçerliliği için; ZKYT, DAKT, Z25AYT, MSYÖ-12 ve BDÖ ile arasındaki korelasyon incelendi. Güvenirlik analizi için ise gözlemciler arası uyum ve Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop the Turkish version of the Functional Gait Assessment (FGA), to evaluate its validity and reliability, and to examine the reliability of the scale between face-to-face and online videoconferencing in Multiple Sclerosis (MS) patients. 64 MS patients who met the inclusion criteria participated in the adaptation and validation study to Turkish, and 34 MS patients participated in the tele-assessment reliability study. In the study, the validity of the FGA-Turkish was evaluated with Timed Up and Go Test(TUG), Four-Step Square Test (FSST), Timed 25-Foot Walk Test(T25FWT), 12-item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12) and Berg Balance Scale (BBS). The reliability of the scale was analyzed with the test-retest, internal consistency, intra-rater and inter-rater reliability methods. Some modifications were made to apply the FGA-Turkish in tele-assessment. Tele-assessment videorecording images were analyzed using motion analysis software. For content validity of Tele-FGA; The correlation between TUG, FSST,T25FWT,MSWS-12 and BBS examined. For reliability; Inter-rater agreement and Cronbach Alpha Confidence Coefficient were calculated. In the study findings FGA-Turkish and the correlation with other outcome measures, according to a high-level relationship (r=0.775-0.908;p