Kompleks-tipli devirli Fibonacci dizileri ve uygulamaları
The complex-type cyclic Fibonacci sequences and its applications
- Tez No: 804330
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tez çalışmasının amacı kompleks-tipli Fibonacci dizilerinin devirli formlarını üretmektir. Bu anlamda ilk olarak kompleks-tipli devirli-Fibonacci dizileri tanımlanmış ve bu dizilerin yapısal özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra tanımlanan diziler modülüne göre incelenmiş ve üreteç matrisleri kullanılarak elde edilen devirli grupların mertebeleriyle dizilerin periyotları arasındaki ilişkiler verilmiştir. Bunun yanı sıra, kompleks-tipli devirli-Fibonacci dizileri -gerenli gruplara taşınmış ve sonlu gruplarda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulguların uygulaması olarak da , , , , , ve dihedral gruplarındaki kompleks-tipli devirli-Fibonacci dizisinin periyot uzunlukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to produce cyclic forms of the complex-type Fibonacci sequences. In this sense, firstly, the complex-type cyclic-Fibonacci sequences were defined and the structural properties of these sequences were determined. Then, the defined sequences were examined modulo and the relationships between the orders of the cyclic groups obtained wing the generating matrices and the periods of the the complex-type cyclic-Fibonacci sequences when read modulo were given. In addition, the complex-type cyclic-Fibonacci sequences were described in a generator group and were inverstigated in detail in the finite groups. Finally, the lengths of the periods of the complex-type cyclic-Fibonacci sequences were determined in dihedral groups , , , , , and as applications of the results obtained.