Development of anti-cancer antibody fragments with improved characteristics through antibody engineering approaches
Antikor mühendisliği yaklaşımları ile iyileştirilmiş özelliklere sahip anti-kanser antikor fragmanlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 804349
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN, DR. SİBEL KALYONCU UZUNLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kanser, çeşitli faktörlerin, hücrelerin ve sinyal yolaklarının katılımıyla ortaya çıkabilen karmaşık bir hastalıktır. Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF) tümör anjiyogenezini uyarır ve çeşitli kanser türlerinde bulunabilir. Ayrıca VEGF immünosüpresif görevi görmektedir, buna bağlı olarak anjiyogenez ve immün kontrol noktalarının, Programlanmış Ölüm-Ligand 1 (PD-L1) gibi, ikili blokajı başarılı kombinatoryal kanser tedavisi sunmaktadır. Tek zincirli antikor fragmentleri (scFv) gibi antikor formatları, hedefe yönelik tedavi yaklaşımları için çokça çalışılmaktadır. Yine de, afinite, stabilite ve spesifilik gibi geliştirilebilirlik özelliklerini iyileştirmek için antikor mühendisliği gerekmektedir. Antikor mühendisliği için önemli bölgelerden biri Vernier bölgeleridir. Vernier bölgeleri, bir antikorun çerçevesi (framework) boyunca seçilmiş rezidülerdir ve antijen bağlanmasını etkileme yeteneğine sahiptir. Spesifiklik ve stabilite gibi diğer antikor özellikleri üzerinde Vernier bölgesinin rolleri açıklanmayı beklemektedir. Kanserde monospesifik hedefleme ile başarılı bir tedavi elde etmek zordur ve çoklu hedeflemeli tedaviler kanserde üstün başarı göstermektedir. Bu yaklaşımlardan biri, aynı antijen bağlama bölgesi ile iki farklı antijene bağlanabilen dual-spesifik antikorlardır. Dual- spesifik antikorlar, bir antikor sekansıyla iki antijen tanıma kapasitesiyle avantajlıdır. VEGF ve/veya PD-L1'e karşı farklı yapısal ve hedefleme antikor formatları, son antikor mühendisliği uygulamaları açısından henüz araştırılmamıştır. Bu tezde kanser tedavileri için iyileştirilmiş özelliklerde scFv fragmentleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için, afinite-stabilite özellikleri iyileştirilmiş anti-VEGF scFv geliştirilmiştir. Devamında, geliştirilen anti-VEGF scFv'nin terapötik etkinliğini artırmak için, Vernier bölgeri üzerinden antikora yeni spesifiklik kazandırma üzerine özgün bir strateji geliştirilmiş, anti-VEGF scFv'nin monospesifik özelliği PD-L1'e karşı dual-spesifik özelliğe çevrilmiştir. Tez bölümlerinde, Vernier bölgelerinin afinite, stabilite ve özgüllük üzerindeki önemine ilişkin değerli çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complicated disease influenced by various factors, cells, and signaling pathways. Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) induces angiogenesis and can be found in several cancer types. Since VEGF acts as immunosuppressive in tumor environment, dual-blockade of angiogenesis and immune checkpoints such as Programmed Death-Ligand 1 (PD-L1) becomes a successful combinatorial cancer therapy. Antibody formats, such as single-chain antibody fragments (scFvs), are detailly-studied for targeted therapy approaches. Yet, they require antibody engineering to enhance developability properties such as affinity, stability, and specificity. One of the important regions for antibody engineering is the Vernier zone regions. Vernier zone is selected residues within antibody's framework and are capable of affecting antigen binding. The impact of Vernier zone on other antibody characteristics like stability and specificity has yet to be fully understood. Controlled multi-targeting combinatorial therapies show outstanding success in cancer over mono-specific targeting. One controlled multi-specific format is dual-specifics which hold the advantage of having two antigen recognition capacities for the size of one. Antibody formats, both in constructional and targeting manners, against VEGF and/or PD- L1 remain uninvestigated in terms of the recent antibody engineering applications. In this thesis, I aimed to develop improved anti-VEGF scFv fragments for cancer therapies. First, I generated anti-VEGF scFv with improved affinity-stability. Further, I established a novel strategy to modulate the mono-specificity of generated anti-VEGF scFv to dual-specificity against PD-L1 to increase the therapeutic efficacy. Many valuable implications on the importance of Vernier zone regions on affinity, stability, and specificity have been highlighted within thesis chapters.