Coğrafi işaretli gıdaların sürdürülebilirliğinde iklim değişikliğinin etkisi: İzmir Yarımada örneği
The impact of climate change on the sustainability of geographically indicated foods: The case of İzmir Peninsula
  1. Tez No: 804381
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY BUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sürdürülebilirlik, birçok disipline uyarlandığı gibi gastronomi alanında da her geçen gün üretici ve tüketiciler tarafından farkındalığın arttığı bir kavram haline gelmeye başlamıştır. Dünyanın birçok bölgesinde“öze dönüş”temasıyla sürdürülebilir yeme-içme faaliyetlerinin sayısında artış gözlemlenmektedir. Yerel mutfak kültürleri ve yerel gıda ürünleri bölgelerin kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Bu noktada coğrafi işaretleme sistemi üreticileri, tüketicileri ve ürünü koruma altına alarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Sürdürülebilir ve izlenebilir ürün kalitesini sağlamayı amaçlayan coğrafi işaretleme sistemine dahil olmuş gıdaların bölgeye katma değer sağladığı ifade edilebilmektedir. Bölgenin ekolojik özellikleri sebebiyle benzerlerinden ayrışan bu gıdaların iklim değişikliğinden etkilenerek üretim miktarları ve kalitesinde zaman zaman farklılaşmaların olduğu görülmektedir. Üreticiler kuraklık, sel, fırtına gibi tarımı ve hayvancılığı olumsuz etkileyen durumlar karşısında coğrafi işaret tescilinin gereklerinin sağlanması konusunda zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu olumsuzluklar karşısında ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları, iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltımı konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan İzmir ilinin yarımadasında bulunan ilçelerde coğrafi işaret almış gıdalara yönelik yürütülmüştür. Çalışmanın amacı; iklim değişikliğinin coğrafi işaretli gıdaların sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini analiz etme yönündedir. Çalışmanın araştırma kısmı için örneklem kapsamına giren ilçelerde tarım, besicilik, su ürünleri faaliyetleri yürüten ve yürütülmesi konusunda gerekli bilgiye sahip kurum/kuruluşlarda yer alan yetkin kişilere, belirlenmiş olan sorular (yarı yapılandırılmış) yöneltilerek yüz yüze görüşme tekniği ile görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, coğrafi işaretli gıdaların sürdürülebilirliğinde iklim değişikliğinin önemli bir rol aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, as it is adapted to many disciplines, has started to become a concept that producers and consumers in the field of gastronomy are becoming more and more aware of . In many regions of the world, an increase is observed in the number of sustainable eating and drinking activities with the theme of“return to essence”. Local culinary cultures and local food products play an important role in the development of the regions. At this point, the geographical indication system contributes to sustainability by protecting manufacturers, consumers and the product. It can be stated that the foods included in the geographical indication system, which aims to ensure sustainable and traceable product quality, provide added value to the region. It is observed that these foods, which differ from their counterparts due to the ecological characteristics of the region, are affected by climate change and there are differences in production amounts and quality from time to time. Producers face difficulties in meeting the requirements of geographical indication registration in the face of situations such as drought, flood, storm that adversely affect agriculture and animal husbandry. In the face of these negativities, relevant ministries, local governments and non-governmental organizations carry out studies on adaptation to climate change and mitigation of its effects. This study was carried out for the foods that received geographical indication in the districts of the peninsula of Izmir, which is located in the Aegean region of Turkey. Purpose of the study; The aim is to analyze the effects of climate change on the sustainability of geographically indicated foods. For the research part of the study, the opinions of the competent people in the institutions/organizations that carry out agriculture, stockbreeding and aquaculture activities in the districts are included in the sample, and who have the necessary knowledge about their execution, were asked through the face-to- face interview technique by asking the determined questions (semi-structured). The obtained data were analyzed using the content analysis method. As a result of the research, it was determined that climate change plays an important role in the sustainability of geographically indicated foods.