Üniversite öğrencilerinde öznel iyi oluş, anlam arayışı ve özerk benlik ilişkisinin incelenmesi
Investigation of subjective well-being, searching for meaning and autonomous self-relationship in university students
- Tez No: 914009
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üniversite dönemi, bireyin gelişimsel olarak ergenlikten genç yetişkinliğe adım attığı bir geçiş sürecini temsil etmektedir. Üniversite dönemi, bireylerin kimliklerinde temel değişimlerin yaşandığı, bağımsızlık yönünde adımların atıldığı, değişen sosyal çevreyle birlikte uyum becerilerinin ve aidiyet duygusunun ön plana çıktığı, aynı zamanda kaygı, öfke ve üzüntü gibi olumsuz duyguların da hissedilebildiği kritik bir süreçtir. Yükseköğretim grubunun gerek bireysel gerek de sosyal açıdan sorunlara yatkın olması sebebiyle iyi oluş düzeylerine yönelik araştırmalar önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin öznel iyi oluş, yaşamda anlam ve özerk benlik yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Öğrencilerin duygusal, bilişsel ve varoluşsal yönlerine odaklanmanın yaşanan problemlerin çözümünde yeni bilgiler sunacağı öngörülmektedir. Araştırmada, öznel iyi oluş ve yaşamda anlam arasındaki ilişkide özerk benliğin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın hedef örneklemini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğrenim gören 18 yaş üstü üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun/kolayda örnekleme tercih edilmiştir. Örneklem, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğrenim gören, 18 yaş üstü, gönüllü 300 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla katılımcılara Bilgi Formu, Öznel İyi Oluş Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği ve Özerk Benlik Yönetimi Ölçeği olmak üzere dört farklı veri toplama aracı çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların öznel iyi oluş ile yaşamda anlam düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki, öznel iyi oluş ile özerk benlik düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki ve yaşamda anlam ile özerk benlik düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Değişkenlerin birbiriyle ilişkili olması sebebiyle düzenleyici değişkene ilişkin analizin yapılabileceği görülmüştür. Düzenleyici değişkene ilişkin analiz sonuçlarına göre yaşamda anlamın öznel iyi oluşa etkisinde özerk benliğin düzenleyici rolü istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Sonuçlar alan yazına bağlı kalarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The university period represents a transitional phase in which individuals move developmentally from adolescence to young adulthood. Numerous changes are observed in individuals during this time. Fundamental transformations occur in their identities, and steps are taken toward independence. Adaptation skills and a sense of belonging come to the forefront with the changing social environment. Simultaneously, it is a critical period during which negative emotions such as anxiety, anger, and sadness may also be experienced. Given the predisposition of higher education groups to both individual and social challenges, research on their well-being is considered important. This study aimed to examine the relationship between subjective well-being, meaning in life, and autonomous self-regulation among university students. It is anticipated that focusing on students' emotional, cognitive, and existential dimensions will provide new insights into solving the challenges they face. The study aimed to investigate the moderating role of autonomous self in the relationship between subjective well-being and meaning in life. A predictive correlational model, a subtype of the relational survey model from quantitative research methods, was employed. The target sample of the study comprised university students aged 18 and above enrolled at Çanakkale Onsekiz Mart University. A convenience sampling method was used. The sample consisted of 300 volunteers aged 18 and above studying at Çanakkale Onsekiz Mart University during the 2023-2024 academic year. Four different data collection tools were applied online to collect research data: the Information Form, Subjective Well-Being Scale, Meaning in Life Scale, and Self Determination Scale. According to the analysis results, a moderately positive and significant relationship was found between participants' levels of subjective well-being and meaning in life. Similarly, a moderately positive and significant relationship was found between subjective well-being and autonomous self-regulation. However, a weakly positive and significant relationship was observed between meaning in life and autonomous self-regulation. Due to the interrelatedness of the variables, it was determined that moderation analysis could be conducted. The results of the analysis revealed that the moderating role of autonomous self in the effect of meaning in life on subjective well-being was not statistically significant. The findings were discussed in relation to the literature, and recommendations were provided.