Hipertansiyon hastalarında enseye yapılan soğuk uygulamanın kan basıncı ve baş ağrısına etkisi
The effects of cold application administered to the back of the neck on blood pressure and headache in patients with hypertension
- Tez No: 804413
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK, PROF. DR. SEVDEGÜL BİLVANİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştıma dilaltı kaptopril verilen hipertansiyon hastalarında enseye yapılan soğuk uygulamanın kan basıncı ve baş ağrısına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Acil Servisi'ne 21 Eylül 2021 – 9 Ocak 2022 tarihleri arasında gelen 72 evre 2 hipertansiyon hastası ile yapıldı. Hastalar blok randomizasyon yöntemiyle deney, plasebo ve kontrol gruplarına dağıtıldı. Ön test ölçümleri yapılan hastalara dilaltı kaptopril verilmesinin ardından 3 dakika boyunca deney grubundakilere soğuk jel paketi, plasebo grubundakilere oda sıcaklığında bekletilmiş jel paketi uygulandı. Hastaların 3 dakikalık uygulamanın hemen ardından başlayan son test 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 ölçümleri yapıldı. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu, kan basıncı izlem formu ve VAS ağrı skalası kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, Kruskal Wallis, tek yönlü varyans analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Duncan çoklu karşılaştırma testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of cold application administered to the back of the neck on blood pressure and headache in patients with hypertension who were given sublingual captopril. Material and method: The study was conducted with 72 grade 2 hypertension patients who were admitted to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Centre Emergency Service between September 21, 2021 and January 9, 2022. The patients were allocated to the experimental, placebo and control groups through block randomization method. After sublingual captopril administration to the patients whose pre-test measurements were conducted, cold gel pack was applied to the experimental group for 3 minutes, and a gel pack that was kept at room temperature was applied to the placebo group. Post-test measurements 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7, which started immediately after the 3-minute application of the patients, were conducted. Patient information form, blood pressure monitoring form and VAS pain scale were used to collect data. Chi-square, Kruskal Wallis, One-way ANOVA, Repeated Measures and Duncan multiple comparison tests were used to evaluate the data.