Bazı sorgum genotiplerinin çanakkale koşullarında verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of the productivity and quality characteristics of some sorghum genotypes in çanakkale conditions
  1. Tez No: 804422
  2. Yazar: AILA CHALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma 2021 yılı ilkbahar yetiştirme sezonunda Çanakkale koşullarında bazı sorgum çeşitlerinin verim ve kalite (adaptasyon) yeteneklerinin belirlenmesi amacı ile kurulmuştur. Denemede 22 tane sorgum genotipi kullanılmıştır ve çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. En yüksek tohum verimi 903.25 (kg/da) ile PI 501080 genotipinden, en düşük tane verimi 445.52 (kg/da) ile PI 599917 genotipinden elde edilmiştir. Salkımda tane verimi 110.604 ile 42.062 (kg/da) arasında, bin tane ağırlığı 32.0803 ile 15.4067 (g) arasında, salkımda tane sayısı 4496.3 ile 2070.6 (adet) arasında, ham yağ oranı %5.2450 ile %1.5113 arasında, ham protein oranı %13.2957 ile %6.9870 arasında, toplam nişasta oranı %67.316 ile %52.340 arasında, dirençli olmayan nişasta oranı %59.982 ile %33.218 arasında, dirençli nişasta oranı %27.258 ile %1.444 arasında ve ham kül oranı ise %4.7673 ile %2.7670 arasında değişmiştir. Elde edilen veriler sonucunda tane verimleri, nişasta ve yağ içerikleri bakımından Türkmenistan ve PI 181081 genotipleri öne çıkmıştır, bu sonuçları takip eden PI 602830 ve PI 602851 genotipleri için Çanakkale koşullarında ümitvar olduğunu söylemek mümkündür.“daha sonra doldurulacaktır”
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the yield and quality (adaptation) capabilities of several sorghum varieties under Çanakkale growing season in 2021. The experiment utilized 22 different sorghum genotypes and was conducted using the Random Blocks Trial Design. The PI 501080 genotype produced the maximum seed yield at 903.25 (kg/da), while the PI 599917 genotype produced the lowest seed yield at 445.52 (kg/da). The grain yield per panicle varied between 110.60 and 42.062 g, the 1000 kernel weight of is between 32,08 and 15,407 g, the number of seeds per panicle is between 4496.3 and 2070.6, the crude oil ratio is between 5.24 and 1.51%, and crude protein ratio is 6.98 and13.29. The ratio of nonresistant starch ranged between 59.98% and 33.21%, the ratio of resistant starch varied between 27.25 and 1.44%, and the ratio of crude ash content varied between 4.76 and 2.76%. As a result of the data obtained, Turkmenistan and PI 181081 genotypes came to the fore in terms of grain yield, starch and oil contents.“daha sonra doldurulacaktır”