Meme kanserinde ribosiklib'in Parp-1 inhibitörü ile kombin kullanımının hücre kinetiğine etkileri
Effects of combination of ribociclib with Parp-1 inhibitor on cell kinetics in breast cancer
  1. Tez No: 804444
  2. Yazar: ERCAN PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, sikline bağımlı kinaz (CDK) inhibitörleri adı verilen bir ilaç grubuna dahil olan ribosiklib etken maddesini içeren Valamor ve Poli (Adp-riboz) polimeraz (Parp) inhibitörünün tek başlarına ve kombin olarak farklı zaman aralıklarında ve farklı konsantrasyonlarda in vitro koşullarda luminal A meme kanseri hücre hattı MCF-7 ve üçlü negatif meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerine kullanımları değerlendirilmiştir. Bu amaçla çoğalma hızı, xCELLigence RTCA'da, mitoz aktivitesi, BrdU hücre proliferasyonu ve kaspaz aktivitesi parametreleri kullanılmıştır. Deneylerde her iki hücre hattı için Valamor ticari isimli ilaçtan 40 µg/ml, 80 µg/ml ve 160 µg/ml konsantrasyonları kullanılmıştır. Parp-1 inhibitörü olan DPQ'dan ise 10 µM, 20 µM ve 30 µM konsantrasyonlarda uygulanmıştır. Valamor ve Parp-1 inhibitörünün Luminal A meme kanseri hücre hattı MCF-7, üçlü negatif meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 hücreleri üzerinde meydana getirdiği antiproliferatif etkilerin araştırıldığı bu çalışmadan elde edilen sonuçlar bu hücre hatlarında hücre canlılığı, hücre indeksi, mitotik indeks ve BrdU işaretlenme indeksi parametrelerinde anlamlı bir düşüşe neden olurken kaspaz aktivitesinde anlamlı bir yükselişe neden olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Valamor containing the active ingredient ribocyclib, which belongs to a group of drugs called cyclin-dependent kinase (CDK) inhibitors and the use of poly(Adp-ribose) polymerase (Parp) inhibitor alone and in combination on luminal A breast cancer cell line MCF-7 and triple-negative breast cancer cell line MDA-MB-231 under in vitro conditions at different time intervals and at different concentrations were evaluated. For this purpose, proliferation rate, cell index obtained from xCELLigence real-time cell analysis system, mitosis activity, BrdU cell proliferation and caspase activity parameters were used. In the experiments, concentrations of 40 μg/ml, 80 μg/ml and 160 μg/ml were used from the trade name Valamor for both cell lines. The Parp-1 inhibitor DPQ was administered at concentrations of 10 μM, 20 μM and 30 μM. The results obtained from this study, which investigated the antiproliferative effects of Valamor and Parp-1 inhibitor on Luminal A breast cancer cell line MCF-7, triple-negative breast cancer cell line MDA-MB-231 cells, showed that it caused a significant decrease in cell viability, cell index, mitotic index and BrdU marking index parameters in these cell lines and caused a significant increase in caspase activity.