Farklı tipteki müzik sınıfları ve etüd odaları için uygun akustik koşulların karşılaştırılması
- Tez No: 804451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Müzik prova odaları, müzisyenlerin gelişim sürecini doğru değerlendirebilmek adına gerçeğe yakın bir duyumla sonuçlanan akustik tasarım gerektirir. İyi bir duyum, oda boyutlarının uygunluğu ve oda içerisinde yeterli emici yüzeyin sağlanmasıyla elde edilebilir. 20.yy.'ın ikinci yarısından bu zamana kadar gelen temel çalışmalarda belirli hacim limitlerinin altındaki ve üstündeki modeller için çınlama önerileri sunulmuştur. Son 10 yılda tüm prova odalarında maksimum bir gürlüğün hedeflenmesinden ötürü çınlama ve ses yüksekliği birlikte değerlendirilmiş; bu gürlüğün sağlanabildiği çalgı, hacim ve çınlama uyumluluklarına göre prova odası düzenlemeleri önerilmiştir. Bu yöntem ilk olarak NS8178 Norveç standardında sunulmuş; sonrasında da ISO23591 standardının ilk versiyonuyla birlikte evrensel bir öneri haline getirilmiştir. Bu tezde, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Fakültesi binalarından seçilen dört farklı hacim ve tipteki müzik prova odalarında akustik teşhis ve iyileştirme çalışmaları yürütülmüştür. Bir başka çalışma kapsamında elde edilen ölçüm verileri analiz edilerek hem odanın parametre değerleri okunmuş hem de simülasyonların gerçekleştiği yazılım olan ODEON'da malzeme kalibrasyonları gerçekleştirilmiştir. İlk olarak boyut optimizasyonunun uygunluğu ve olabilirliği değerlendirilmiştir. İkinci olarak odanın çınlama değeri, ISO23591 standardındaki ses yüksekliği ve çınlama-spektrum dengesi prensiplerine uygun bir hale getirilmiştir. Bu çalışma, daha geniş bir hacim aralığında sunulan ISO23591 standardının 20-90 m3 aralığındaki en etkin kullanımını sorgulamaktadır. En kapsamlı ve dönüştürülebilir çalgı uyumluklarının hangi akustik aralıklarda oluşturulabileceğine yönelik tartışmaları içerir. Değişken akustiğin bu hacim grubundaki etkin bir kullanım örneği oluşturulmuştur ve müzikteki zengin dinamik aralığıyla ilişkilendirilerek standarda ek birtakım yaklaşımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music rehearsal rooms require an acoustic design that results in a realistic sensation, enabling musicians to accurately evaluate their development process. A good sensation can be achieved through the appropriateness of the room dimensions and the provision of sufficient absorbent surfaces within the room. In the fundamental studies conducted from the second half of the 20th century until now, reverberance suggestions have been provided for models below and above certain volume limits. In the last 10 years, reverberance and sound level have been evaluated together due to the aim of achieving maximum loudness in all rehearsal rooms. Rehearsal room arrangements have been proposed based on the compatibility of instruments, volume, and reverberance, considering the attainable loudness. This method was initially presented in the NS8178 Norwegian standard and later incorporated into the universal recommendation with the first version of the ISO23591 standard. In this thesis, acoustic diagnostics and enhancement studies were conducted in four different volumes and types of music rehearsal rooms selected from the Dokuz Eylül University State Conservatory and Faculty of Fine Arts buildings. Measurement data obtained from another study were analyzed, allowing for the reading of the room's parameter values and calibration of materials in the ODEON software, which facilitated simulations. Firstly, the suitability and feasibility of dimension optimization were evaluated. Secondly, the room's reverberance value was adjusted to comply with the principles of sound level and reverberance-spectrum balance in the ISO23591 standard. This study investigates the most effective use of 20 - 90 m3 in the ISO23591 standard presented in a wider volume range. It includes discussions on the creation of the most comprehensive and convertible musical instrument compatibilities within acoustic ranges. An example of effective use of variable acoustics in this volume group has been established, and additional approaches have been made to the standard, relating it to the rich dynamic range in music.