The presentation of new vocabulary items in terms of CEFR in ELT coursebooks
ELT ders kitaplarında CEFR açısından yeni kelime öğelerinin sunumu
  1. Tez No: 804465
  2. Yazar: SEDA AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, özel bir yayınevi tarafından yayınlanan English File B2 / B2+ ve MEB tarafından yayınlanan Count Me In B2 / B2+ kitaplarındaki B2 / B2+ kelime öğelerinin kapsamını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca ders kitaplarının kelime sunumu yükü, dengesi ve aktivitelerine ilişkin öğretmen görüşleri incelenmiştir. BU amaçla içerik analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmeleri içeren nitel bir araştırma dizaynından yararlanılmıştır. Ders kitabının B2 / B2+ kapsamını analiz etmek ve ders kitaplarında sunulan her yeni kelime öğesinin seviyesi belirlemek için GSE Teacher Toolkit kullanılmıştır. Ayrıca ders kitaplarının kelime sunumunu, yükünü, dengesini ve aktivitelerini analiz etmek amacıyla Hussin, Nimehchisalem & Kalajahi, (2015) tarafından geliştirilen bir ölçek 3 katılımcı tarafından kullanılmıştır. Ölçekteki maddelere ilişkin sayısal de veriler de toplanmış ve bir Excel belgesine kaydedilmiştir. Çalışmanın son aşamasında katılımcılardan ders kitaplarına bakış açılarını daha derinlemesine anlamak için yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmaları istenmiştir. Sonuçlar, English File Upper-Intermediate'ın CEFR açısından gerekli sayıda B2 / B2+ kelime öğesini kapsadığını göstermiştir. Ölçekten elde edilen sonuçlar, bir kelime indeksine sahip olmakla ilgili olan madde dışında“English File”ın“yüksek veya çok yüksek kullanışlılığa”sahip olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak yeni kelime yükü ve yeni kelime öğelerinin bağlamsallaştırılması, ders kitabının en güçlü yönleri olarak seçilmiştir. Ölçek skorlarının genel ortalaması da“English File”ın“genel yeni kelime dağarcığı sunumu açısından ”yüksek kullanışlılığa“ sahip olduğunu göstermiştir. Öte yandan, ”Count Me In“in ”English File“dan üstün olarak değerlendirilen tek yönü yeni kelime indeksi olduğu bulunmuştur. Kontrol listesindeki diğer maddeler için ”Count Me In“, ”orta veya düşük yararlılığa“ sahip olarak değerlendirilmiştir. Genel skor ortalaması ayrıca ders kitabının yeni kelime dağarcığı sunumunun ”orta düzeyde kullanışlı“ olduğunu da ortaya koymuştur. Ayrıca görüşme sonuçları, tüm katılımcıların sınıflarında kullanmak istedikleri ders kitabı olarak ”English File"ı seçtiklerini ortaya koymuştur. Ek olarak katılımcılar kelime dağarcığı sunumu açısından iyi bir ders kitabının, yeni kelime dağarcığı öğelerinin bağlamsallaştırılmasına ve geri dönüşümü için çeşitli üretken etkinlikler ve fırsatlar içermesi gerektiğine değinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out with the purpose of investigating the coverage of B2 / B2+ vocabulary items in English File Upper-Intermediate, a coursebook that is published by a private publishing house, and Count Me In Upper-Intermediate, a MoNE published coursebook. Moreover, teachers' thoughts on the coursebooks' vocabulary presentation, load, balance and practice were examined. To this end, a qualitative research including content analysis and semi-structured interviews was utilized. To analyse the B2 / B2+ coverage of the coursebook GSE Teacher Toolkit was used, and the level of every new vocabulary item that are presented in coursebooks was determined. Moreover, to analyse vocabulary presentation, load, balance and practice of the coursebooks a checklist developed by Hussin, Nimehchisalem & Kalajahi, (2015) to evaluate new vocabulary presentation in ELT coursebooks was used by three participants. Numeric data related to the items of the checklist was also collected and recorded on an excel document. In the last phase of the study, the participants were asked to take part in semi-structured interviews so that a more in-depth understanding of their perspectives of the coursebooks could be investigated. The results indicated that English File Upper-Intermediate covers a necessary number of B2 / B2+ vocabulary items in terms of CEFR. The results from checklist revealed that with the exception of one item that is related to having an index of vocabulary“English File”was chosen as having“high or very high usefulness”. New vocabulary load and contextualization of new vocabulary items were chosen as the strongest sides of the coursebook. The overall average of the scores also showed that“English File”has“high usefulness in terms of general new vocabulary presentation. On the other hand, having a vocabulary index was the sole aspect of ”Count Me In“ that was evaluated as being superior to ”English File“. For the other items in the checklist ”Count Me In“ was evaluated as having ”moderate or low usefulness“. The overall average also revealed that the coursebook's new vocabulary presentation has ”moderate usefulness“. Moreover, the interview results uncovered that all the participants chose ”English File" as the coursebook they want to use in their classrooms. The participants also suggested that a good coursebook in terms of vocabulary presentation should include a variety of productive activities and opportunities for recycling and contextualization of new vocabulary items.