Batman ili ana ürün koşullarında ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin yetiştirilme olanaklarının incelenmesi
Investigatin of the cultivation possibilities of main cropsunflower (Helianthus annuus L.) varieties in Batman provinceconditions
- Tez No: 951441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR BİLMEZ ÖZÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, 2024 yılı vejetasyon periyodunda, Batman ili ana ürün ekim koşullarında farklı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin tarımsal performanslarını karşılaştırmak ve bölgeye uygun yüksek verimli, kaliteli çeşitlerin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş, toplam 10 ayçiçeği çeşidi (Sy Alcantara, Sy Chelsea, Sy Kiara, Sun 2259 Cl, P64lp130, Tr2242 Cl, Sun 2239 Cl, Deray, Suomi Hts, Sy Granit) bloklardaki parsellere rastgele dağıtımı yapılarak kurulmuştur. Araştırmada kapsamında; bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), sap kalınlığı (cm), yaprak sayısı (adet), tane boyu (mm), tane eni (mm), iç-kabuk oranı (%), bin tane ağırlığı (g), verim (kg/da), yağ oranı (%), protein oranı (%) ve hasat indeksi (%) gibi önemli tarımsal ve kalite özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizine tabi tutulmuş ve çeşitler arasında tüm özellikler bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; en yüksek tane verimi Sy Alcantara (322,17 kg/da) ve Sy Kiara (321,50 kg/da) çeşitlerinden gözlemlenmiş, ayrıca Sy Kiara çeşidi de %38,83'lük yağ oranı ile öne çıkmıştır. Bu çeşitler, yüksek verim ve yağ içeriği gibi önemli tarımsal özellikleri bakımından bölge için umut vadeden alternatifler olarak değerlendirilmektedir. Bu bulgular, Batman ili ve benzer ekolojik koşullara sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağlık ayçiçeği tarımında çeşit seçiminde üreticilere ve araştırıcılara önemli ölçüde yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the agricultural performances of different sunflower (Helianthus annuus L.) varieties in the main crop planting conditions of Batman province in the 2024 vegetation period and to contribute to the determination of high-yielding, high-quality varieties suitable for the region. The experiment was established according to the randomized block design with three replications, and a total of 10 sunflower varieties (Sy Alcantara, Sy Chelsea, Sy Kiara, Sun 2259 Cl, P64lp130, Tr2242 Cl, Sun 2239 Cl, Deray, Suomi Hts, Sy Granit) were randomly distributed to the plots in the blocks. The scope of the research; Important agricultural and quality traits such as plant height (cm), head diameter (cm), stem thickness (cm), number of leaves (number), grain length (mm), grain width (mm), inner-shell ratio (%), thousand grain weight (g), yield (kg/da), oil ratio (%), protein ratio (%) and harvest index (%) were evaluated. The obtained data were subjected to variance analysis and it was determined that there were statistically significant differences between the varieties in terms of all traits. The findings obtained as a result of the research; the highest grain yield was observed in Sy Alcantara (322,17 kg/da) and Sy Kiara (321,50 kg/da) varieties, and Sy Kiara variety also stood out with its 38,83% oil ratio. These varieties are considered as promising alternatives for the region in terms of important agricultural traits such as high yield and oil content. These findings provide significant guidance to producers and researchers in variety selection for oilseed sunflower cultivation in Batman province and the Southeastern Anatolia Region with similar ecological conditions.