Singapur'un ulus devlet inşa süreci
Nation state building process of Singapore
  1. Tez No: 804500
  2. Yazar: SHOLPAN BERTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜRREŞİT CELİL KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz modern toplumu yaşadığı dönemi anlamlandırma adına bir kavram içine sokulmaya çalışılmaktadır. Miladi takvimin başlangıcından bu yana ilk çağ, orta çağ, yeniçağ gibi önemli tarihi bölümler olaylara göre ayrılmış dünya tarihini, günümüzde ise bu olayların devamı küresel dediğimiz yeni tüm dünya çağını yaşatmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemenin sonucu olarak görebileceğimiz modern devlet inşası; kavramı, gelişimi, ekonomi, kültürel, toplumsal dinamikleri ve daha fazlası birçok boyuttan ele alınarak incelenmektedir. Bu doğrultuda modernleşme olgusu, siyasal boyutta, olgunun en büyük aktörü olan ulus ve ulusun bütünleşme kaynağı – ulus devlet üzerinden olmaktadır. Ulus devlet inşası sürekli değişimde olan düzenin akımında laik bir şekilde kendini göstermiştir. İlk görünümü Batı'daki monarşiler dönemiyle ortaya çıkmışken, monarşiler dönemi, belirli sınırlara ve nüfusa sahip devlet tipi ile ulus devletin ilk örneklerini ortaya koymuştur. Ulus devlet oluşumu ilk toplumsal sınıf ve burjuvazilerin ortaya çıkışı, ticaretin sürekli gelişimi ve sermaye birikimin yeniden inşa edilmesi, sonra da ulus devletin liberalleşmesini sağlayan ekonomik ve siyasi etkinlikler, toplumsal hareketler ve üstüne üstün gelen yapılanmalar ile oluşum sağlamıştır. Ulus devletin liberalleşmesi egemenlik anlayışını da değiştirmiş ve devletin ulus olma öğesini şekillendirmiştir. Her ne kadar ulus devletlerin geleceği sorgulansada kapitalizmin kendisi ile birlikte gelişen ve onun bir sonucu olan ulus devlet işlevleri, süreçte ortaya çıkan ekonomik ve siyasal yapının vazgeçilmez bir aktörü olmaya devam etmektedir. Bu noktada Singapur ülkesi, küreselleşme çağının ulus devlet inşasında hem devlet olma ve bütünlüğünü koruma çabasında gelişmişliğin son derecesine giren ülkeler örneği olmuştur. Çalışmada küreselleşmenin jeokültür ve jeopolitik boyutlarından inşa edilmiş Singapur ulus devleti ve onun yapılanmasındaki görünümü, kriterleri, doğurduğu sonuçları ve küreselleşmenin beslediği bu boyutlar olumlu neticeleriyle Singapur ülkesinde nasıl inşa edildiği tartışılmaktadır. Çalışma, kapsamlı bir literatür taraması yapılarak ve birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays modern society is trying to be included in a concept in order to make sense of the period in which it lives. Since the beginning of the Gregorian calendar, important historical parts such as the first age, the middle age, and the new age have been separated according to events, and today the continuation of these events keeps the new world age, which we call global. Modern state-building, which we can see as the result of progress in information and communication technologies; concept, development, economy, cultural, social dynamics and more are examined from many dimensions. In this direction, the phenomenon of modernization occurs through the nation, which is the biggest actor of the phenomenon, and the nation-state, which is the source of integration of the nation. Nation-state building has manifested itself in a secular way in the current of the constantly changing order. While its first appearance emerged with the period of monarchies in the West, the period of monarchies revealed the first examples of the nation-state with a state type with certain borders and population. The formation of the nation-state was formed by the emergence of the first social class and bourgeoisie, the continuous development of trade and the reconstruction of capital accumulation, and then the economic and political activities, social movements and structures that prevailed over the nation-state. The liberalization of the nation-state has also changed the understanding of sovereignty and shaped the state's element of being a nation. Although the future of nation-states is questioned, the nation-state functions, which developed with capitalism itself and are a result of it, continue to be an indispensable actor of the economic and political structure that emerged in the process. At this point, the country of Singapore has become an example of countries that have entered the last level of development in their efforts to become a state and protect their integrity in the nation-state building of the age of globalization. In the study, it is discussed how the Singapore nation state, which is built from the geocultural and geopolitical dimensions of globalization, and its appearance in its structuring, its criteria, the results and how these dimensions are built in the country of Singapore with the positive results of globalization. The study was carried out by making a comprehensive literature review and trying to reach primary sources.