Farklı boyutlardaki pamuk küspesi uygulamasının mısır bitkisinin gelişimine etkisi
The effect of different sizes cotton meal application on corn plant growth
- Tez No: 804532
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma sera koşullarında farklı boyutlarda pamuk küspesi uygulamalarının saksıda yetiştirilen mısır bitkisinin gelişimine etkisinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında sera koşullarında pamuk küspesi 4000 kg da-1 dozunda 3 tekerrürlü olarak (Kontrol, 0,5 mm, 1 mm, 2 mm) yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak Pioneer P0900 danelik mısır çeşidi kullanılmıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda saksılardan alınan bitki ve toprak örnekleri analiz edilmiştir. Değişik boyutlarda pamuk küspesi uygulamaları ile mısır bitkisi gelişim parametreleri sonuçlarına göre bitki boyları ve biyomas ağırlıkları kontrol grubuna göre pamuk küspesi uygulanmış topraklarda daha iyi gelişim göstermiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B gibi bitki besin elementlerinin alınımında belirgin artışlar görülmüştür. Bu bağlamda tüm veriler incelendiğinde pamuk küspesi uygulamasının etkisini en fazla gösterdiği uygulama 1 mm boyutundaki konuda olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on the condition of determining the effect of different sizes of cotton meal applications on the growth of corn plant grown in pots under greenhouse conditions. For this purpose, cotton meal was carried out at dose of 4000 kg da-1 in three replications (Control, 0.5 mm, 1 mm, 2 mm) under greenhouse conditions in the experimental area of the Faculty of Agriculture of Harran University. Pioneer P0900 corn type was used as plant material. As a results of cotton meal applications in different sizes and corn plant growth parameters, plant heights and biomass weights showed beter growth in the soils treated with meal compared to the control group. According to the results of the anlysis, significant increases were achieved in the intake of plant nutrients such as N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B. In this context, when all the data are examined, the application that shows the effect of cotton meal application the most was 1 mm in size.