Tibia plato kırıklarında sonuçları etkileyen faktörler ve rasmussen klinik skorlar ile radyolojik skorlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Factors affecting the results in tibia plato fractures and the evaluation of the relationship between rasmussen clinical scores and radiological scores
  1. Tez No: 804544
  2. Yazar: YUNUS DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN SUALP TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı tibia plato kırıklarının sonuçlarını etkileyen faktörleri araştırmak ve Rasmussen radyolojik ile klinik skorlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji A Kliniğinde 2007 Ocak–2013 Haziran tarihleri arasında tibia plato kırığı tanısı ile cerrahi tedavisi yapılan 30 hastanın 21'i (%70) erkek, 9'u (% 30) kadındı. Hastaların yaş aralığı 18-71 arasında değişmekte olup ortalama yaş 45,7±15.2 olarak bulundu. Çalışmaya alınan 30 hastanın toplamda 30 plato kırığının 16 (%53.3) kırık solda, 14 (% 46.6) kırık sağ taraftaydı. Hastalar ortalama 3 (1-14) gün içerisinde ameliyat edildi. Ortalama takip süresi 23.3±17.8 (6-72) ay olarak bulundu. Yaralanma mekanizması 10 hastada araç içi trafik kazası, 3 hastada araç dışı trafik kazası, 7 hastada yüksekten düşme, 6 hastada basit düşme, 1 hastada spor yaralanması, 1 hastada ateşli silah yaralanması, 2 hastada ise darp idi. Kırıkların dağılımı açısından incelendiğinde Schatzker sınıflamasına göre 6 kırık tip 1, 11 kırık tip 2, 1 kırık tip 3, 3 kırık tip 4, 8 kırık tip 5, 1 kırık tip 6 idi. AO sınıflaması açısından incelendiğinde ise; 8 adet B1, 2 adet B2, 8 adet B3, 2 adet C1, 7 adet C2, 3 adet C3 kırık mevcut idi. Tespit materyali olarak 20 hastada Liss plağı, 7 hastada kilitli anatomik plak, 3 hastada kanüllü vida kullanıldı. Rasmussen klinik değerlendirilmesine göre 19 hastada mükemmel, 8 hastada iyi, 3 hastada orta sonuçlar elde edilmiştir. Rasmussen radyolojik değerlendirilmesinde ise 2 hastada mükemmel, 17 hastada iyi, 8 hastada orta, 3 hastada kötü sonuçlar elde edilmiştir. Olgular komplikasyon açısından değerlendirildiğinde 8 olguda eklem hareket kısıtlılığı, 1 olguda derin ven trombozu. 2 olguda biri tamamiyle iyileşmiş safen sinirin infrapatellar sinir yaralanması, 4 olguda antibiyotik tedavisine yanıt veren yüzeyel yumuşak doku enfeksiyonu saptandı. Sonuç olarak tibia plato kırıkları eklemi ilgilendiren kırıklar olduğundan, kırığın tipi ve yeri, yer degistirme ve parçalanmanın derecesi ve eslik eden kemik ve yumusak doku hasarları dikkate alınarak uygun cerrahi yöntem seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the factors affecting the result of tibia plateau fractures and evaluating the correlation between the clinic scores and Rasmussen radiologic. Between January 2007 and June 2013, in the Department of Orthopaedics and Traumatology of Ankara Numune Education and Research Hospital Clinic A 3O patients who were made surgical treatment diagnosed with tibia plateau fractures evaluated of 21(%70) male and 9 (%30) female. The ages of the patients were between 18-71 and average patient age was 45.7± 15.2. 16 fractures were located on the left side and 14 were on the right side. The surgical treatment of these case patients complited between 1-14 days. The average follow-up was 23.3±17.8(6-72) months. The most common mechanism of injury was motor wehicle accident. The fractures were classified according to Schtazker and AO. There were 6 type I, 11 type II, 1 type III, 3 Type IV, 8 type V and 1 type VI. And when we examined as AO classification, there were 8 B1, 2 B2, 8 B3, 2 C1, 7 C2, 3 C3 fractures. We used Liss plate in 20 patients, locking anatomical plate in 7 patients, cannulated screw in 3 patients. According to Rasmussen clinical score, 19 cases had an excellent result, 8 cases had a good result, 1 case had a modarete result. According to Rasmussen radiological score, 2 cases had an excellent result, 17 cases had a good result, 8 case had a modarete result 3 cases bad result. Postoperative complications included superficial infections in four patients, arthrofibrosis in eight patients, deep vein thrombosis in one patient and infrapatellar nerve injury in one patients. Consequently, as tibial plateau fractures are articular fractures, proper surgical method should be selected by taking into consideration the type and area of fracture, degree of migration and fracture, and the accompanying damages of bone and soft tissue.