Hasankeyf Arkeopark alanına taşınan anıt eserler ve bunların yeniden turizme kazandırılması
The monuments moved to Hasankeyf Archaeopark and regaining them to tourism
  1. Tez No: 804551
  2. Yazar: İBRAHİM İNAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Batman il sınırları içerisinde yer alan Hasankeyf'deki sekiz adet taşınmaz kültür varlığının korunması ve turizme kazandırılması üzerine odaklanmaktadır. Özellikle, söz konusu tarihi yerleşimindeki taşınmaz kültürel mirasın bir bölümünün Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi kapsamında su altında kalma riskiyle karşı karşıya kaldığı ve bu mirasın korunması ve taşınması için yapılan projeler değerlendirilerek Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Kızlar Camii, Orta Kapı, Süleyman Han Camii ve Er Rızk Camii olarak bilinen taşınmaz kültür varlıklarının Arkeopark'a taşınması, korunması ve turizme kazandırılması ele alınmıştır. Bu bağlamda tezimizde tanıtılan metotlarla Hasankeyf Arkeopark Alanı'nın belgelenmesi ve turizm sektörüne kazandırılması sağlanmıştır. Sergileme alanlarının tasarımı, eserlerin doğal aydınlatmayla uyumlu bir şekilde sunulmasını sağlamış ve ziyaretçilerin eserlere rahatlıkla erişebilmesi için düzenlemeler yapılmıştır. Nitekim Hasankeyf Arkeopark Alanı'na taşınan anıt eserlerin korunması ve turizme kazandırılması, sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi için değil; ülkemiz kültürel mirası ve turizmi için de önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis focuses on the preservation and promotion of immovable cultural assets in Hasankeyf, located within the boundaries of the Batman province and specifically, it examines the part of the cultural heritage in this historical settlement that is at risk of being submerged due to the Ilısu Dam and HEPP Project, as well as the methods carried out for the preservation and relocation of the heritage assets. The aim of the study is to conduct a detailed research on the relocation, preservation, and promotion of immovable cultural assets such as Zeynel Bey Tomb, Artuklu Bath, Imam Abdullah Lodge, Kızlar Mosque, Middle Gate, Süleyman Han Mosque and Er Rızk Mosque in the site of Hasankeyf. In this context, by the methods have been applied to document and contribute the new archaeo-park to the tourism sector. The design of exhibition areas ensures that the monuments are presented in harmony with natural lighting, and arrangements are made to facilitate visitors' access to the assets. The relocation of monuments within the Archaeo-Park aims to preserve cultural heritage and to increase its tourism potential. The preservation and promotion of the relocated monuments in Hasankeyf Archaeo-Park Area are important not only for the Southeastern Anatolia region but also for whole country's cultural heritage and tourism areas.