Hasankeyf-Gercüş ve yakın çevresinin fiziki coğrafyası
- Tez No: 141497
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnceleme alanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Dicle Bölümünün doğusunda bulunmaktadır. Bu alan aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin de doğu sınırına denk gelmektedir. İnceleme alanının bugünkü yapısal özellikleri ve tektonik şekillenmesi Alp orojenezi ile gerçekleşmiştir. Kuzey-Güney yönlü sıkışma hareketlerine bağlı olarak meydana gelen inceleme alanında Jura tipi kıvrımlar oluşmuştur. İnceleme alanı bugünkü morfolojik görünümünü, yapı-tektonizma ile flüviyal etkilerin karşılıklı etkileşimi sonucunda almıştır. İnceleme alanında yapısal kökenli morfolojik birimlerin en önemlisi, Gercüş ve Raman antiklinalidir. İnceleme alanında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin büyük bir bölümünde hüküm süren yarı karasal iklim özellikleri görülmekte ve bunun sonucu olarak doğal bitki örtüsü step formasyonudur. İnceleme alanının en önemli akarsuyu Dicle Nehri'dir. Bu nehir üzerinde yapılması düşünülen Ilısu barajı projesi ve baraj gölü, inceleme alanım da etkileyecektir. Projenin gerçekleşmesi sonrasında, doğal ortamın nasıl etkileneceği ve ortaya çıkacak olan fıziki-beşcri tahribatın düzeyi konusunda farklı görüşler ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research area is on the east of Dicle (Tigris) Basen in the Southestern Anatolia Region. This division is on the east border of the Southestern Anatolia Region at the same time. The structural features and tectonic shaping of the research area has been realized with alpine orogenesis. In the reserch area which is affiliated with Northern and Southern folding movements, the Jura foldings has been formed. The present morphological apperance of the research area has been occured with the reciprocal interaction of the structure-tectonism and fluvial effects. The most important morphological structure of the research area is Gercüş and Raman anticlinal. In the research area, the half- terrestrial climate type is common in the Southeastern Anatolia Region and as a result of this the natural vegetation is the steppe formation. The most important stream of the research area is Dicle (Tigris) River. The project of the Ihsu Dam and dam lake, which is tought to be constructed on the Dicle River will affect the research area. After the realization of the project, there are various ideas about how will the natural environment be affected and the level of the occuring physical - human devastation.