Esnek quasilineer iç çarpım uzayları ve bazı genelleştirmeleri
Soft inner product quasilineer spaces
  1. Tez No: 804552
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN GÖNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Esnek Quasilineer İç Çarpım Uzayları ve Bazı Genelleştirmeleri”isimli bu yüksek lisans tezi çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü olan giriş bölümünde esnek kümeler ve quasilineer uzaylar ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde lineer uzaylardaki bazı temel kavram ve teoremler ile beraber Housdorf metrik kavramları verilmiştir. Üçüncü bölümde quasilineer, normlu quasilinner ve iç çarpım quasilineer uzaylar ile ilgili bazı tanım, kavram ve sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümünde esnek kümeler ve esnek quasilineer kümeler ile ilgili bazı temel bilgiler ve tezin son bölümünde kullanılacak bazı teoremler verilmiştir. Beşinci bölümü ise çalışmamızın orjinal bölümüdür. Bu bölümde esnek iç çarpım quasilineer uzay kavramı tanımlanmış ve bu yeni kavram ile ilgili bazı teorem ve sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca esnek quasilineer uzaylarda zemin kavramıyla ilgili bazı sonuçlar da bu bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis work named“Soft Inner Product Quasilinear Spaces and Some Generalizations”consists of five chapters. In the introduction, which is the first part of the thesis, some information about soft sets and quasilinear spaces is given. In the second chapter, some basic concepts and theorems in linear spaces and Housdorf metric concepts are given. In the third chapter, some definitions, concepts and results about quasilinear, normed quasilinner and inner product quasilinear spaces are given. In the fourth chapter, some basic information about soft sets and soft quasilinear sets and some theorems that will be used in the last part of the thesis are given. The fifth part is the original part of our study. In this section, the concept of soft inner product quasilinear space is defined and some theorems and results related to this new concept are obtained. In addition, some results about the concept of floor in soft quasilinear spaces are given.