The impact of explicit reading strategy training on reading comprehension in ELT
İngiliz dili eğitiminde açıktan okuma stratejisi eğitiminin okuduğunu anlama üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 804556
  2. Yazar: İBRAHİM YAĞIZ DİKKATLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP YAŞAR KÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Okuma becerisi, bir dili öğrenmek için en temel becerilerden biridir ve akademik çalışmalarda değeri inkar edilemez. Yazılı bir eseri okuyabilmek ve yorumlayabilmek, üniversite öğrencilerinin akademik hayatlarında ve mesleki kariyerlerinde başarılı olmaları için esastır. Bu çalışma, açık okuma stratejisi öğretiminin, İngilizce öğretiminde üniversite öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu araştırma, İstanbul'da bir devlet üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulu, Temel İngilizce Bölümü'nde yürütülmüştür. Araştırmacı deneysel bir araştırma yöntemi izlemiştir. Öğrencilerinin okuma stratejilerini anlamalarını ve üstbilişsel farkındalıklarını belirlemek için bir ön test ve son test tasarımından faydalanmıştır. Bu çalışma B1 düzeyindeki öğrencilerden oluşan iki grupta nicel veri toplama tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Kontrol grubu 51 öğrenciden oluşurken, deney grubu ise 62 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerin dil seviyeleri, İngilizce Yeterlik Sınavı ile tespit edilmiştir. Bu nedenle, katılımcılar tesadüfi küme örneklemesi yoluyla birlenmiştir. Her iki gruba da başlangıç anlama düzeylerini ve müdahale (girişim) sonrası gelişimlerini değerlendirmek amacıyla ön test ve son test aşamalarında B1 düzeyinde iki okuma parçası verilmiştir. Müdahale, araştırmacı tarafından okuma stratejilerini açıktan öğretmek için hazırlanan yedi PowerPoint Sunumundan oluşmuştur. Her biri, öğrencilerin öğrenmesini desteklemek için hazırlanmış alıştırmaların yanı sıra stratejilerin doğrudan ve ayrıntılı bir açıklamasını içermektedir. Müdahale sekiz hafta sürmüş ve sadece deney grubuna uygulanmıştır. Bulgular, hazırlık öğrencilerine belirli okuma stratejilerinin açıktan öğretilmesinin okuduğunu anlama düzeyi üzerinde kayda değer bir şekilde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, ELT'de açık okuma tekniği öğretiminin etkililiğine ışık tutarak hem dil öğretmenleri hem de öğrenciler için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading is one of the most essential skills for learning a language, and its value in academic studies cannot be denied. The ability to read and interpret a written work is fundamental for university students to succeed in their academic lives and in their occupational careers. This study investigates the impact of explicit reading strategy instruction on the reading comprehension of university students in ELT. The study was carried out at a state university, School of Foreign Languages, Department of Basic English, in Istanbul, Turkey. The researcher pursued an experimental research method and utilized a pre-test and post-test design to determine his students' understanding of reading strategies and their metacognitive awareness. The study was performed in two groups of B1 level students using a quantitative data collection technique. The control group consisted of 51 students, whereas the experimental group comprised 62 students. Their language level was diagnosed through the English Proficiency Exam. Thus, the participants were chosen via random cluster sampling. Both groups received two B1-level reading passages during the pre-test and the post-test stages to evaluate their initial comprehension level and post-treatment progress. The intervention consisted of seven PowerPoint Presentations prepared by the researcher to teach reading strategies. Each included a direct and detailed explanation of strategies as well as exercises to support student learning. The intervention lasted eight weeks, and only the experimental group received it. The results indicate that teaching prep students specific reading strategies has a considerably favorable effect on their reading comprehension. This investigation offers conclusions for both language teachers and students by shedding light on the efficacy of explicit reading technique instruction in ELT.