Digital türevlerinin verilmesinde hemşirenin rolü ve sorumlulukları
- Tez No: 80456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Araştırma, İstanbul Üniversitesi“Araştırma ve Uygulama Hastaneleri”ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı istanbul Göğüs Cerrahisi merkezinde Dahiliye Kliniği Kardiyoloji ve Ko- roner Yoğun Bakım Servislerinde çalışmakta olan Yüksekokul ve Sağlık koleji mezunu hemşirelerin digital türevlerine ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veriler, anket formu uygulanarak toplanmış tır. Anket formu toplam 70 hemşireye uygulanmıştır-. Anket formu ile elde edilen veriler yüzde hesapları ve T testi uygulanarak değerlendirilmiş ve tablolar halinde top lanmıştır. Değerlendirme sonucunda, tüm hemşirelerin digital tü revlerine ilişkin bilgilerinin orta düzeyde olduğu saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has been performed for the purpose of deter mining the level of knowledge in respect of digital derivatives of Undergraduate and Health College graduate nurses employed with the Istanbul University“Research and Application Hospitals”and Health and Social Welfore Ministry Istanbul Chest Surgery Center Internal diseases Clinici Cardiology and Coronery Intensive Care Services. The data obtained during this research have been compiled by using a questionavil form which was applied to totally 70 nurses. The data obtained through such questionaire form have been evaluated by percentage calculations and T tests and put together in form of tables (scheolules). As a result of the evaluation, it appeared that the know ledge of all the nurses in respect of digital derivatives was at a mean level.