Norduz koyununda cerebellum hacminin stereolojik olarak incelenmesi
Stereological inverstigation of cerebellum volume in norduz SHEEP
- Tez No: 804643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada materyal olarak seçilen Norduz koyunu Van ili sınırları içinde yer alan Gürpınar ilçesine bağlı Norduz yöresinde yetiştirilmektedir. Erkek ve dişi Norduz koyunlarına ait olan cerebellum'ların hacim değerlerinin incelenmesi bu çalışmanın hedefi olarak belirlendi. Cebellum'ların hacim değerlerinin hesaplanması için stereolojik yöntemlere başvuruldu. Yörede Norduz koyunu kesen kişi ve kurumlarla iletişime geçilerek kesimlerin yapıldığı günlerde bölgeye gidilip Norduz koyunlarına ait olan 6 erkek 6 dişi Norduz koyunu kafalarına ulaşıldı. Bu kafaların içinde bulunan beyinler özenli ve dikkatli bir şekilde diseke edildikten sonra bir bütün halinde formaldehitin içinde bir hafta süre ile bekletildi. Daha sonra cerebellum'lar beyin hemispherium'larından diseke edilerek ayrıldı. Tam bir tespitin sağlanabilmesi için ayrılan cerebellum'lar bir hafta süreyle yeniden formaldehitte bekletildi. Cerebellum'lardan sıralı rastgele örnekleme ile elde edilen dokular doku takibine alındı. Doku takibinin tamamlanmasından sonra her bir doku parafine gömüldü. Parafine gömülen dokulardan Rotary mikrotom yardımıyla (Leica RM, 2135, Leica Instruments, Nussloch, Germany) çelik disposable mikrotom bıçaklarıyla 5µm kalınlıkta olacak şekilde 10-12'şer kesit elde edildi. Kesitler hematoksilen eozin boyama metodu ile boyandıktan sonra mikroskop altında x4 objektifle fotoğraflandı. Bu fotoğraflar kullanarak total cerebellum hacmi, cortex ve medulla hacim değerleri ve vermis değerleri Shtereom I programı yardımıyla ayrı ayrı hesaplandı. Hacim değerlerinin hesaplanabilmesi için Cavalieri prensibi kullanıldı. Elde edilen sonuçlar Mann – Whitney U testi uygulanarak istatistiki açıdan incelendi. Dişi ve erkek cerebellum'a ait toplam hacim, CE ve Noise değerleri bakımından istatistiksel açıdan bir fark tespit edilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the volume values of the cerebellums of male and female Norduz sheep. Stereological methods were used to calculate the volume values of the cebellums. The heads of 6 male and 6 female Norduz sheep belonging to Norduz sheep were found by contacting the people and institutions that slaughtered Norduz sheep in the region, and went to the region on the days of slaughter. The brains in these heads were carefully dissected, then kept in formaldehyde for a week as a whole. The cerebellums were dissected from the cerebral hemispheriums. In order to ensure a complete fixation, the separated cerebellums were again kept in formaldehyde for one week. Tissues obtained by sequential random sampling from cerebellum were included in tissue follow-up. After completion of tissue tracking, each tissue was embedded in paraffin. With the help of a rotary microtome (Leica RM, 2135, Leica Instruments, Nussloch, Germany) from the paraffin-embedded tissues, 10-12 sections of 5µm thickness were obtained with steel disposable microtome blades. The sections were photographed under the microscope with a x4 objective after staining with the hematoxylin-eosin staining method. Using these photographs, total cerebellum volume, cortex and medulla volume values and their values were calculated separately with the help of Shtereom I program. The Cavalieri principle was used to calculate the volume values. Obtained results were analyzed statistically by applying Mann – Whitney U test. There was no statistical difference in terms of total volume, CE and Noise values of female and male cerebellum (p>0.05).