COVİD-19 pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite,yaşam kalitesi,uyku,yorgunluk,tükenmişlik düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of physical activity, quality of life, SLEEP, tired, burnout levels and the relationship between healthcare workers during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 804649
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE VATANSEVER TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite, yaşam kalitesi, uyku, yorgunluk ve tükenmişlik düzeylerinin saptanması ve aralarındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırmaya pandemi döneminde aktif olarak çalışan 253 gönüllü sağlık personeli kolayda örneklem yöntemi ile katılmıştır. Veri toplama araçları olarak, sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin kısa formu (UFAA-KF), SF–36 yaşam kalitesi ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 26 Statistics Paket Programı ile yapılmış olup yanılma düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan 253 sağlık çalışanının % 62,80'i (n=159) kadın, %37,20'si (n=94) erkektir. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının toplam fiziksel aktivite puan ortalaması 1864,07 MET/dk-hafta'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the physical activity, quality of life, sleep, fatigue and burnout levels of health workers during the Covid-19 pandemic process and to reveal the relationship between them. 253 volunteer health personnel who worked actively during the pandemic period participated in the research with the convenience sampling method. Information form on the socio-demographic characteristics of healthcare workers as data collection tools, short form of the International Physical Activity Questionnaire (UFAA-SF), SF-36 quality of life scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), Fatigue Severity Scale (YSS), Maslach Burnout Inventory was used. SPSS 26 Statistics Package Program was used in the analysis of the data and the level of significance was determined as 0.05. 62.80% (n=159) of the 253 healthcare workers participating in the study were female and 37.20% (n=94) were male. The mean total physical activity score of the health workers participating in the study is 1864.07 MET/min-week.