Akut miyokard infarktüslü hastalara bakım veren hemşirelerin, bu hastaların bakım konusundaki bilgi düzeyleri
- Tez No: 80465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
- 59 ÖZET Bu araştırma; istanbul üniversitesi bünyesinde İstanbul Tıp Fa kültesi, Kardioloji Enstitüsü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kliniklerin de, Amerikan Hastanesi 'nde ve Topkapı Kalp-Damar Cerrahisi 'nde çalış makta olan 90 hemşirenin AMî'ne ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla uygulanmıştır. Bu hemşirelerden 45 'i Yüksek Okul, 45 'i Sağ lık Meslek Lisesi mezunudur. Araştırmada elde edilen veriler, soru kağıdı uygulanarak toplan mış olup, soru kağıdının ilk bölümü hemşireleri tanıtıcı soruları, ikinci bölümü ise AMî'ne ilişkin bilgi sorularını içermektedir. İstatistiksel değerlendirme sonucunda hemşirelerin tüm AMi“ne ilişkin bilgilerinin orta düzeyde olduğu saptanmasına rağmen ”AMî'lü hastaya hemşirelik yaklaşımı"na ilişkin bilgi düzeylerinin diğer soru gruplarına göre yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY This study has been applied to 90 nurses who have been working in Istanbul university Istanbul Medical Faculty, Institute of Cardi ology and Cerrahpaşa Faculty of medicine clinics, and in Admiral Bristol Hospital and Private Topkapı Cardiovasküler Surgery Clinic for the purpose of determining the acknowledgements of these nurses about myocardial infarction. Fortyfive of them have been graduated from university and the graduations of the other 45 nurses were from professional health schools. The data of this study have acquired by using a special question- are from paper. The first part of this test is consisting of the questions about the identifications of the nurses. The content of the second part is about the acknowledgement questions dealing with acute myocardial infarction. According to the statistical evaluation, it has been realized that although all the acknowledgements of the nurses about AMI were in the range of medium level, the knowledge level of them dealing with“nursing management of the patient with AMI”was inefficient after taking all the other groups of questions in to consideration.-