Sefalosporin grubu antibiyotiklerden bazılarının degradasyon ürünleri üzerinden polarografik miktar tayinleri
  1. Tez No: 80466
  2. Yazar: YEKTA ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
- 99 - 6. ÖZET Sefalospor inlerin farmasötik şekillerinde doz içerik lerinin saptanmasına olanak sağlayacak miktar tayini yöntem lerinin geliştirilmesini amaçlayan çalışmalarımızda yapıla rında elektroaktif grup içermeyen sefaklor, sefroksadin, se- fadroksil, sefradin ve sefaleksinin in vitro ve in vivo ta yinlerine olanak sağlıyacak indirekt bir polarografik yöntem geliştirilmiştir. İncelenen sefalosporin türevleri 0,5N NaOH ilave edilerek kaynar su banyosunda 90' süreyle ısıtılmakta ve 2+. oluşan alkali degradasyon ürünlerinin Çd iyonu ile reaksi yon vermelerinden yararlanılarak katod ışınları polarograf is i ile tayin edilmektedirler. Katod ışınları polarogramında 2 + Cd 'ye ait pik yüksekliğindeki azalma indirekt olarak alkali degradasyon ürünleri üzerinden s efalospor inlerin miktar ta yinlerine olanak sağlamaktadır. Aynı bileşiklerde daha önce farklı 20 sefalospor ine sistematik olarak uygulamış olduğumuz Ellman, Hg (II) -imida- zol-EDTA ve Ni( II) -hidroksilamin belirteçlerini kullanan spektrof otometr ik yöntemleri uygulayıp optimum reaksiyon ko şullarını saptadıktan sonra:- 100 - 1. tndirekt polarograf ik, 2. Ellmarı belirtecini kullanan spektrof otometr ik, 3. Hg(Il) -imidazol-EDTA belirtecini kullanan spektro- f otometrik 4. Ni(Il) -hidroksilamin belirtecini kullanan spektro- fotometrik yöntemler incelenen sefalospor inler in sefaklor dışındakilerin toplam 15 farmasötik şekli ne uygulanmış ve sonuçlar istatistiksel değerlendir meye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
- 101 - 7, SUMMARY In this study, which has aimed to develop quantitative methods that will make the determination of dose content of the cephalosporins pharmaceutical preparations possible, work was undertaken to develop an indirect polarographical method, which would enable in vitro and in vivo determinations of the cephalosporins which have no electroactive groups in their structure i.e. cefaclor, cefroxadine, cephadroxile, cephradine and cephalexin. The investigated cephalosporin derivatives were added with 0,5N NaOH and heated in boiling water bath for 90 minutes, The formed alkaline degradation reaction products give a 2 + reaction with the Cd -ion which allows to be determined with the cathod ray polarography. The decrease in the height of the 2 + Cd peak at the cathod ray polarograms enables the quantita tive determination of cephalosporins via alkaline degradation products. Methods using Ellman, Hg ( II) -imidazole-EDTA and Ni (II) -hydroxylamine reagents, which have been applied to 20 different cephalosporins before, were also applied to these cephalosporins. After the optimum conditions were determined, lÜ'İV-»^ İtasmm «fi?»*- 102 - 1. Indirect polarographical method and spectrophotometr ic methods using 2. Ellman reagent 3. Hg(ll)-imidazole-EDTA reagent 4. Ni(Il) -hydroxylamine reagent were applied to a total of 15 pharmaceutical preparations of cephalosporins except cefaclor and the results were evaluated statistically.