FMF tanılı hastalarda crp/albumin ve fibrinojen/albumin oranı ile subklinik inflamasyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between CRP/albumin and fibrinogene/albumin ratio wi̇th subclinical inflammation in FMF diagnosed
  1. Tez No: 860518
  2. Yazar: BEYZA YAŞAR UÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), yoğun bir şekilde AFR yanıtı oluşturabilen ve AA amiloidoz ile komplike olabilen periyodik inflamatuar bir hastalıktır. CRP/Albumin ve Fibrinojen/Albümin oranı inflamasyon göstergesi olarak tanımlanmış oransal parametelerdir. Çalışmamızda, FMF tanılı hastalarda atak dışı dönemde CRP/Albumin ve Fibrinojen/Albumin oranların subklinik inflamasyonun göstergesi olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntemler: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 15.07.2022 ve 15.01.2023 tarihleri arasında S.B.Ü. Sultan 2. Abdülhamid Han EAH İç Hastalıkları ve Romatoloji polikliniklerine başvurmuş olan FMF tanısı konulmuş olan ancak atak döneminde olmayan 79 hasta ve 80 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 159 kişi dahil edilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS 2020 Statistical Software programı kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi, CAR için cut of belirlemede ise tanı tarama testleri ve ROC analizi kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0.05). Gruplara göre RDW ve CRP değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmış olup, hasta grubun değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksektir (p=0.017; p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a periodic inflammatory disease capable of generating an intense acute phase response (APR) and can complicate with AA amyloidosis. The ratios of CRP/Albumin and Fibrinogen/Albumin have been defined as proportional parameters indicative of inflammation. In our study, we aimed to investigate whether the ratios of CRP/Albumin and Fibrinogen/Albumin in patients diagnosed with FMF during the attack-free period could be used as indicators of subclinical inflammation. Materials and Methods: Our study was conducted as a single-center, retrospective study. A total of 159 individuals, including 79 patients diagnosed with FMF based on the Tel Hashomer criteria who had applied to the S.B.Ü. Sultan 2. Abdülhamid Han EAH Internal Medicine and Rheumatology clinics between 15.07.2022 and 15.01.2023, and were not in the attack period, and 80 healthy volunteers were included. NCSS 2020 Statistical Software program was used for statistical analysis. Pearson Chi-Square test was used for the comparison of qualitative data, and diagnostic screening tests and ROC analysis were used to determine the cut-off for CAAR. Results were evaluated at a 95% confidence interval, and significance was considered at p0,05). Statistically significant differences were observed in RDW and CRP values between the groups, with the patient group having significantly higher values compared to the control group (p=0,017; p0,05).