Bazı antibiyotiklerin plazma ve doku konsantrasyonlarının yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle tayini
- Tez No: 22368
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Prostatektomi ameliyatlarına giren 29 hastadan operasyon sırasında alınan serum ve prostat doku örneklerinde 4 ayrı sefalosporln (sefazolin, seftriakson, sefoksitin ve sefotaksim) araştırılmıştır. Çalışmada 47-76 yas, 50-90 kg arasındaki prostatektosmi yapılmış hastalardan alınan serum ve doku örnekleri kullanılmıştır. Bu hastalarda herhangi bir böbrek ya da karaciğer hastalığı yoktur. Hastalara 12-18 saatlik aralarla sefazolin sodyum (2g), seftriakson (2 g), sefoksitin (3 g), sefotaksim (2 g) verilmiştir. Son doz ile örneklerin alınması arasında yaklaşık 5 saat geçmiştir. Serum ve prostat doku homojenatlarında sefalosporln düzeyleri yüksek basınçlı sıvı krornatografisi İle belirlenmiştir. Bu dört sefalospor inden seftriakson ile sefazolin serumda, Seftriakson ise hem doku hem serum örneklerinde saptanabilmiştir. Seftriakson hem cerrahi profilakside hem de kronik bakteriyel prostatit tedavisi için etkin bir ilaç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We determined the intraoperative serum and prostat tissue concentration of four different cephalosporins (cefazolin, ceftriaxone, cefoxitin, cefotaxime) in 29 patients who were undergoing prostatectomies. The study protocol required that all patients be scheduled to undergo elective prostatectomy be between 47 and 76 years of age weighting between 50 and 90 kg and have no evidence of renal or hepatic disease. Patients randomly received cefazolin sodium (2 g), ceftriaxone (2 g), cefoxitin sodium (3 g) and cefotaxime (2 g) given during a 12-18 hour period. Appr oximal it y 5 hours were elapsed between the last dose and the obtaining of the samples. Assays of cephalosporin levels in serum and prostat tissue honsogenates were performed using high-performance liquid chroma togrphy. Among the four cephalosporins investigated ceftriaxone and cefazolin could be detected in the serum but only ceftriaxone was found in the tissue samples investigated. Ceftriaxone appears to be an effective agent for both surgical prophylaxis and treatment of chronic bacterial pros t at i t s.