The role of the Palestine Liberation Organization in establishing the foundations of Palestinian diplomacy
Filistin Kurtuluş Örgütünün Filistin diplomasisinin temellerini oluşturmadaki rolü
- Tez No: 804679
- Danışmanlar: Prof. Dr. NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma tezi, uluslararası sistemde sadece uluslararası tüzel kişiliği olan devletlerle sınırlandırıldıktan sonra diplomasinin kurtuluş hareketlerine meşruiyet kazandırmadaki rolünü ve devlet dışı kişilerin diplomatik çalışma yapmadaki uluslararası etkinliğini kabul ederek açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda devlet diplomasisine geçmeden önce Filistin diplomasisinin temellerinin atılmasında FKÖ'nün rolünü açıklığa kavuşturmayı amaçlıyor, çünkü Filistin diplomasisi devlet için bir emsal olduğu kadar benzersiz bir vaka da teşkil ediyordu. FKÖ, kurulduğu yıllardan bu yana diplomatik çalışmalar yürüttü ve çağdaş Filistin devrimini desteklemek ve ulusal bağımsızlık hakları ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması talebi için uluslararası desteği seferber etmek için çekirdeği oluşturan diplomatik ofisler açtı. Bu araştırmanın önemi, uluslararası ilişkiler alanında siyasi ve diplomatik kanunları ele alırken veya geliştirirken, Filistin meselesine ilişkin en hızlı ve en uygun siyasi çözüme ulaşmak için karar vericilerin kapsamlı bir bakış açısı oluşturmasına katkı sağlamasında yatmaktadır. , bu da en iyi kararı vermek için aramaya baştan sona başlamak zorunda kalmak yerine kaynaklardan biri olarak ona güvenmelerini sağlar.
Özet (Çeviri)
This research thesis aims to clarify the role of diplomacy in giving legitimacy to liberation movements after it was limited to states only with their international legal personality in the international system, and by recognizing the international effectiveness of non-state persons to practice diplomatic work. The study also aims to clarify the role of the PLO in establishing the foundations of Palestinian diplomacy before moving to state diplomacy, as Palestinian diplomacy constituted a unique case as it was a precedent for the state. The PLO has practiced diplomatic work since its inception years, and opened diplomatic offices that formed the nucleus to support the contemporary Palestinian revolution, and to mobilize international support for the demand for national rights to independence, and the establishment of an independent Palestinian state. The importance of this research lies in its contribution to the formation of a comprehensive view of decision-makers when dealing with or developing political and diplomatic laws in the field of international relations in order to reach the fastest and most appropriate political solution regarding the Palestinian issue, which allows them to rely on it as one of the sources instead of having to start the search from the beginning to the end in order to make the best decision.